Skimmelangreb på skole: Usikker fremtid for elever og lærere
I slutningen af januar i år blev skolen i Nanortalik lukket på grund af skimmelsvamp. Nu undervises eleverne i byens hal, hvor både børn og voksne kæmper med koncentrationen.
– Det er bekymrende. Vores barn går i skole her, og både for elever og lærere er vilkårene langt fra optimale. Situationen burde være bedre, siger Augustinus Augustinussen om forholdene på Nanortalik Skole (Nanortallip Atuarfia).
Da det blev konstateret, at byens skole var angrebet af skimmel, måtte 173 elever og 20 lærere hurtigt flyttes. Mens der arbejdes på en løsning, foregår undervisningen i midlertidige lokaler, der dog ikke er egnede til formålet.
Nogle elever er for eksempel endt i byens gymnastiksal – en langt fra optimal, men nødvendig løsning, siger skoleinspektør Kunuk Simonsen.
– På kun to dage fandt vi alternative undervisningssteder. Nu underviser vi forskellige steder i byen, men her (red. i hallen) er der meget lydt. Det påvirker både undervisningen og elevernes koncentration.
Ikke en unik situation
Skimmel er et voksende problem på landets skoler, da mange af dem ligger i ældre bygninger, der trænger til renovering. Når der opstår skimmel, kan det føre til helbredsmæssige problemer som allergier, hovedpine og åndedrætsbesvær blandt både elever og lærere.
Det er langt fra første gang, en skole har måttet lukke midlertidigt på grund af skimmelsvamp. Faktisk fandt Kommune Kujalleq i november 2023 også skimmelsvamp i den gamle del af Nanortalik Skole.
Lukningen har også markant ændret lærernes arbejdsforhold.
– Det er en alvorlig situation. Selvom eleverne efterhånden vænner sig til det, kan vi ikke undervise optimalt, siger Egede Nielsen Simonsen, der er lærer på skolen.
Håber på at komme tilbage
Renovering af skolen er nødvendig, før elever og lærere kan vende tilbage til et sundt undervisningsmiljø.
– Vi ved stadig ikke, hvad fremtiden bringer. Planen er, at skolen skal renoveres og stå færdig i juli, siger skoleinspektør Kunuk Simonsen.
Også blandt lærerne er der et stort ønske om at vende tilbage til de faste klasselokaler.
– Vi ser frem til at komme tilbage til skolen så hurtigt som muligt, siger Egede Nielsen Simonsen.