Sermersooq vinder sager om betaling for anbragte grønlændere i Danmark

To danske kommuner skal grave dybt i kommunekasserne efter betaling til Kommuneqarfik Sermersooq.
Det har Vestre Landsret i Danmark afgjort fredag.
Det sker i to sager, hvor Kommuneqarfik Sermersooq har fået tilsendt regningen for afsoning af to grønlandske udviklingshæmmede borgere, der er dømt i Grønland, og som har begået ny kriminalitet under afsoning i Danmark.
Her mener Randers og Lolland Kommuner i Danmark, at det er borgernes grønlandske hjemkommune, som skal betale for afsoning af den ekstra dom.
Men det afviser Vestre Landsret altså.
Derfor skal Randers og Lolland Kommune i alt betale knap 5,2 millioner kroner plus renter tilbage til den grønlandske hovedstadskommune samt sagernes omkostninger, der løber op til en halv million for de to sager samlet.
Borgmester: Vi klager hele vejen
Sagen har løbet over flere år og er principiel, fordi den handler om, hvem der skal betale for afsoningen af rigsfællesskabets kriminelle borgere.
I 2019 afgjorde Ankestyrelsen i Danmark en sag, der pålægger de danske kommuner at betale, hvis en grønlandsk borger med adresse i en dansk kommune bliver dømt.
Fredagens dom fra Vestre Landsret bakker således op om den afgørelse.
Borgmesteren i Lolland Kommune, Holger Schou Rasmussen, har ved flere lejligheder gjort det klart, at kommunen vil forfølge sagen, hvis de ikke fik medhold i landsretten. Også længere end til Højesteret, hvis det er muligt.
I januar i år sagde han til KNR:
- Vi har den linje, at vi kører på lige ind til, der ikke er flere muligheder. Og hvis det ender med, at vi skulle tabe i Højesteret, så kommer vi til at gå til ministeren og sige, at det kommer vi ikke til at acceptere, at vi stadig skal betale sådan en regning.