Ny rapport om fjeldskred: Disse tre bygder er i særlig fare
Risikoen for et fjeldskred ved Kigarsima er meget høj, og de nærtliggende bygder kan i værste fald blive ramt af enorme flodbølger, som kan oversvømme og ødelægge store områder.
Sådan lyder konklusionen fra GUES, De Nationale Geologiske Undersøgelser For Danmark og Grønland, efter at norske eksperter har lavet en ny og mere præcis model for, hvordan en tsunami vil udvikle sig ved et eventuelt fjeldskred ved Kigarsima i Kangerluarsuk fjorden.
LÆS OGSÅ Nye og mere præcise tsunamimodeller for det ustabile fjeldområde i Uummannaq
Ifølge Marie Keiding, der arbejder for GEUS og er specialiseret i fjeldskred, er det særligt tre bygder, der kan blive ramt af en alvorlig tsunami:
- Vi vurderer, at der er højt sandsynlighed for et fjeldskred fra det her område. Det vil så kunne skabe en tsunami, der vil kunne ramme de nærtliggende bygder især bygderne Ukkusissat, Qaarsut og Niaqornat, siger hun til KNR.
Du kan læse mere om geologernes vurdering på Naalakkersuisuts hjemmeside.
Kan blive en gentagelse af katastrofen i 2017
Marie Keiding fortæller, at man ikke kan sige, hvornår der vil ske et fjeldskred i Kigarsima. Man kan dog se, at fjeldet bevæger sig, og at tempoet er accelereret de seneste ti år.
Det er heller ikke muligt at forudse, præcis hvor stort fjeldskreddet og en efterfølgende tsunami bliver, hvorfor der er opstillet tre forskellige scenarier: ’nedre’, ’øvre’ og ’worst case’.
Skemaet kan man se herunder:
Ved værste scenarie kan ødelæggelserne blive lige så slemme, som dem man så i 2017, hvor et fjeldskred udløste en tsunami, der ramte bygderne Nuugaatsiaq og Illorsuit, og hvor fire mennesker mistede livet.
- Der er en fare forbundet med det. I 2017 var der bølger på 75 til 100 meter, der hvor fjeldskreddet skete. Men når bølgerne breder sig ud i fjordsystemet, så aftager de i højden. Det afhænger helt af, hvor man er henne, siger Marie Keiding.
LÆS OGSÅ Her rammer flodbølge Nuugaatsiaq
Ser man på de tre bygder, som er i størst fare for at blive ramt af en tsunami fra Kigarsima, vil der i værste fald kun gå fem minutter, før en bølge på op til syv meter vil ramme Ukkusissat. Her vil husene i bugten være mest udsat, mens husene, der ligger højere oppe i bygden, vil være i sikkerhed.
I Niaqornat vil der gå et kvarter, før bølgen kommer. Selvom den ”kun” vil have en højde på maksimalt fem meter, vil den oversvømme næsten alle huse, da bygden ligger lav i landskabet.
Størst vil bølgerne være i Qaarsut, hvor situationen vil vække minder om 2017:
- I værste tilfælde så kan vi se, at Qaarsut vil blive ramt af bølger op på til ti meter. Det vil svare nogenlunde til de bølger, der ramte Nuugaatsisaq i 2017, siger Marie Keiding.
Flere ustabile fjelde i Uummannaqs fjordsystem
Kigarsima ligger ikke langt fra Karrat Fjord, hvor fjeldskreddet i 2017 blev udløst.
Det er også i Karrat Fjord, at der på nuværende tidspunkt kendes til tre ustabile fjeldområder, som er til fare for indbyggerne i området.
Typiske tegn på tsunami
Alle steder skal tegn på en tsunami tages alvorligt. Lige inden en tsunami rammer kysten, vil man enten se, at havet trækker sig meget længere tilbage end normalt, eller at havniveauet stiger kraftigt.
Ligesom man måske vil opleve, at hundene bliver urolige. Hvis man oplever disse faresignaler, gælder det om at komme væk fra kysten. Generelt skal man bevæge sig væk fra kysten og opad. Hver eneste meter ind i landet og opad kan være med til at redde liv.
Kilde: Selvstyret
Her er det særligt det område, som hedder ’Karrat 3’, der udgør en risiko.
Skrider Karrat 3 i vandet på én gang, vil det udløse en katastrofe af hidtil uset størrelse.
Risikoen for at der sker et fjeldskred i Kigarsima, er større end ved de ustabile fjeldområder i Karrat Fjorden. Sammenligner man konsekvenser af et fjeldskred i Kigarsima med de tre ustabile fjeldområder i Karrat Fjorden, vil ødelæggelserne dog være mindre end Karrat 3, men større end Karrat 1 og 2.