Naalakkersuisut opfordrer: Sluk for nyhederne og gå en tur
Sluk for nyhederne. Gå en tur. Brug tid med familien og spis grønlandsk mad.
Det var nogle af de opfordringer, som kom frem på dagens pressemøde, der havde overskriften 'omsorg og trivsel i en usikker tid'.
Afsenderne af budskabet var Anna Wangenheim (D), der er naalakkersuisoq for sundhed, og Nivi Olsen (D), der er naalakkersuisoq for børn, unge, familier, indenrigsanliggender, kultur, idræt og kirke.
Mindede om corona-tiden
Hvis man rent faktisk stadig kan huske coronatiden, så virkede dagens pressemøde flere gange som en gentagelse af de mange, mange pressemøder i 2020 og 2021, hvor vi gang på gang fik de samme gode råd som i dag.
Dengang stod Anna Wangenheim også bag mikrofonen som naalakkersuisoq for sundhed – i hvert fald i en del af coronatiden - og i dag trak hun selv paralleller:
- Det minder om coronatiden, som vi kom igennem ved sammenhold og ved at følge myndighedernes råd. Vi skal nok komme igennem det her.
- Vi kom igennem corona ved at holde os væk fra hinanden, men nu er budskabet, at vi skal holde sammen, sagde Anna Wangenheim.
Hvad kan man sige til sine børn?
Pressemødet startede lidt utraditionelt med sang af Johannes og Pipaluk Berthelsen, inden de to naalakkersuisut tog ordet. Og Nivi Olsen talte direkte til urolige forældre:
- Fra naalakkersuisuts side vil vi gerne sige til dem, der har børn, at vi skal huske at tænke grundigt på, hvilke ord vi bruger, sagde hun.
- Der er en masse informationer, som kan være ubehagelige. Det kan være en god idé at slukke for nyhederne eller se en film, som man er glad for.
For hvad kan man fortælle børn? Hvor meget skal man forklare? Og hvordan kan man undgå at gøre barnet utrygt?
- Anbefalingerne fra naalakkersuisut er ikke en facitliste, men en støtte, sagde hun.
- Det handler ikke om at forklare verdenssituationen i detaljer, men om at være opmærksom på, hvordan barnet har det, stille åbne spørgsmål og svare i et sprog, som barnet forstår, siger Nivi Olsen.
Hun henviser til Paarisa, som har delt gode råd til forældre på Paarisas sociale medier.
Unicef har også lavet materiale om, hvordan man støtter sit barn. Pjecerne bliver sendt ud til byer og bygder, og de vil også være at finde i Pilersuisoq.
Flere ansat i Tusaannga
Hvis du mangler nogen at tale med om situationen, kan du altid ringe til Tusaannga på 80 11 80, lød opfordringen. Og der er ansat flere mennesker iføge Nivi Olsen.
- Vi følger udviklingen tæt, og derfor har vi fået flere folk ind i Tusaannga, sagde hun.