Trafik: Luften er en usynlig dræber, men løsningen er enkel

Mens nuummiut holder i lange bilkøer om morgenen, så risikerer de, at livsfarlig luft kommer ind i bilen. Men det kan undgås, fortæller ekspert.
Trafik. Nat. Forurening. Luft. Nuuk.
Fordi der ikke er filtre på bilernes udstødning, kommer der farlig os fra diesel ind i bilernes kabiner og ud til fodgængerne. I Danmark er luften skyld i syv til otte procent af alle dødsfald. Foto © : KNR / Markus Valentin
Skrevet af Markus Valentin
16. december 2024 07:38

Luftforureningen kradser i næsen, mens bilkøerne fylder vejene i Nuuk. Både morgen og aften sidder samtlige nuummiut med børnene på bagsædet på vej til dagsinstitutioner og arbejde.

Alt imens udstødningsrørene pumper osen fra dieselbrændstoffet ud i luften og ind i lungerne på fodgænger - men også ind i de andre bilers kabiner.

Og det kan føre til dødsensfarlige sundhedsproblemer, som mange ikke er klar over.

Kåre Press-Kristensen, som er miljøingeniør med ekspertise i luftforurening ved Green Global Future, forklarer:

- Luftforurening er ifølge sundhedsstyrelsen årsag til syv til otte procent af alle dødsfald i Danmark. Så det er faktisk den tredjestørste dødsårsag næst efter rygning og fysisk inaktivitet. 

- I Grønland er det nok ikke lige så slemt, men det kræver særlig opmærksomhed, fortæller han.

Verdenssundhedsorganisationen, WHO, betragter niveauer på 1.000 partikler per kvadratcentimeter som lavt og 20.000 for højt for en times gennemsnit. Når en bus i Nuuk kører forbi, kan niveauet komme op på 250.000. Det normale luftniveau ligger cirka på 130, når der ikke er køretøjer. Foto © : Kaare Press-Kristensen

Antallet af køretøjer i hovedstaden er steget med 33 procent fra 2018 til 2023, og tallet forventes fortsat at stige - særligt i takt med de nye udvidelser af vejnettet, som Kommuneqarfik Sermersooq har vedtaget skal udføres frem til 2030.

Der er ikke konkrete undersøgelser for, hvor meget forureningen er steget de seneste år i Nuuk, men Kåre Press-Kristensen har selv været ude og måle forureningen i trafikken - og konklusionen er ikke opløftende.

Skadelig luft i Nuuk

Kåre Press-Kristensen har flere gange målt luften i Nuuk. Først i 2018 og sidenhen i 2022. Og generelt er luften blandt den reneste i verden.

Men når en bus i Nuuk kører forbi, kan niveauet af skadelige partikler stige til 250.000 per kubikcentimeter. Til sammenligning ligger det normale niveau omkring 130, når der ikke er køretøjer på vejene.

Og de små usynlige partikler river ikke kun i næsen for fodgængerne, men også for passagerene i bilkøerne.

- Hvis man kører bag en bus eller dieselbil med blæseren tændt, så får man al forureningen ind i bilen, hvor man sidder sammen med sine børn. Og det tager rigtig lang tid at få den forurening ud af bilkabinen igen.

Her fortæller eksperten, at indånding af forurenet luft kan føre til en række alvorlige sygdomme, herunder blodpropper, astma, bronkitis og KOL.

Forureningen er også lige så kræftfremkaldende, som rygning.

Sådan løser man problemet

Og egentlig er det ifølge Kåre Press-Kristensen relativt nemt at løse problemet.

Allerede i dag har langt de fleste køretøjer i Europa såkaldte nul-filtre installeret, som reducerer de skadelige partikler så drastisk, at det ikke kan måles, når de kører forbi.

- Når vi har så gamle, dieseldrevne busser uden filtrer, som vi har i Grønland, så når vi forureningsniveauer, der er vældig høje. Men har de effektive partikelfiltre eller er eldrevne, kan vi slet ikke måle, når de kører forbi.

Forstå trafikproblemerne i Nuuk

Fra 2007 og frem til 2023 er der kommet 2.385 nye køretøjer på vejene i Nuuk. Det er en stigning på lidt over 90 procent.

De mange nye køretøjer på vejene skaber dermed kø og trafikpropper i myldretiden om morgenen og eftermiddagen.

For at gøre det nemmere at være bilist i Nuuk er kommunen kommet med 10 tiltag, som skal implementeres i forskellige etaper frem til 2030.

Det er blandt andet en udvidelse af Nuussuaq tunellen, opgradering af lyskryds, nye stisystemer for fodgængere og nye veje mellem bydele.

Men når man gør det nemmere at være bilist, vil flere købe biler, og dermed kan Nuuk ende med de samme problemer for trafikken i fremtiden, som der er i dag.

Derfor anbefaler forvaltningen på baggrund af en analyse fra Danmarks Tekniske Universitet i 2023, at man også skal investere i offentlig transport.

Men den trafikale handlingsplan indeholder ikke nye tiltag for busserne.