Grønlandske stemmer til kommunalvalg i Danmark
Rettelse: Tidligere har det fremgået af artiklen, at Poul Bloch Jensen driver firmaet GLTolk, men han er ikke længere en del af firmaet. KNR beklager fejlen.
Valgplakater er lige nu plastret op over hele Danmark, hvor kommunal- og regionalvalget går af stablen tirsdag.
To af kandidaterne, man kan finde på plakaterne, har grønlandsk baggrund. Lisa Bundgaard Jensen, der oprindeligt er fra Kuummiit i Østgrønland, stiller nemlig op for Radikale Venstre på den nordjyske ø Mors.
- Jeg synes, at inuit og i det hele taget etniske minoriteter har brug for at have en stemme til lokalvalget, siger hun.
Lisa Bundgaard Jensen er lidt af en globetrotter. Hun er opvokset i Grønland og Danmark og har som voksen også boet i Spanien og Tyskland. Nu er hun landet på Mors, hvor hun arbejder som kulturformidler og laver oplæg om den grønlandske kultur og kulturmøder.
Og måske – hvis vælgerne vil det – bliver hun kommunalpolitiker.
- Jeg går stærkt ind for inklusion, mangfoldighed og ligeværd. Jeg ser det som en styrke, at vi er forskellige.
- Og så går jeg ind for at styrke børns trivsel. I Grønland er vi bedre til at tage os af hinanden og have en kollektivistisk tankegang. Det er noget, man godt kunne lære noget af her, og som jeg vil kæmpe for, siger hun.
Kan man, skal man
På en anden ø i den anden side af landet – nærmere bestemt Langeland – stiller Poul Bloch Jensen også op til kommunalvalget.
Han er kendt fra det politiske landskab herhjemme som medstifter af det tidligere Partii Inuit, der i sin tid fik sat den grønlandske forsoningskommission på dagsordenen.
I 2016 flyttede han til Danmark og vil nu bruge sine politiske erfaringer for Konservative, som han stiller op for.
- Jeg interesserer mig for det samfund, jeg bor i og prøver at ændre de ting, man kan gøre noget ved. Hvis man kan, synes jeg, man skal, siger han.
Poul Bloch Jensen går til valg på bedre vilkår for erhvervsdrivende og socialt udsatte.
Kultur på valgplakaten
Grønland har i den grad været på dagsordenen det seneste år. For den amerikanske præsident Donald Trumps udtalelser om, at USA bør overtage Grønland, har ryddet nyhedsfladen.
For Lisa Bundgaard Jensen har den store opmærksomhed en positiv effekt. Hun har valgt at iklæde sig et grønlandsk tøjmærke og grønlandske perleøreringe på sit valgbillede.
Gennem sin opvækst ville hun nemlig selv have ønsket, at der var flere inuit som hende repræsenteret i det danske medielandskab.
- Så jeg står meget op for min etnicitet og at repræsentere min kultur. Det havde jeg nok ikke turdet før, siger hun og fortsætter:
- Men i år er det virkelig gået op for folk her i Danmark, at der er utrolig mange fordomme og uvidenhed om Grønland, som man nu har et ønske om at forbedre.
Alligevel havde hun dog nogle bekymringer, inden valgkampen gik i gang.
- Jeg har været noget ængstelig og bekymret for, om jeg ville opleve diskrimination. Og jeg har også oplevet, at nogle af mine valgplakater er blevet taget ned og smidt ud.
- Men alle de lokalpolitikere jeg har talt med, har været utrolig venlig og giver en følelse af, at det er godt, at man stiller op. Og jeg føler, at jeg har et ansvar for at give en stemme til dem, der ikke er blevet repræsenteret før, selvom det kan koste nattesøvn indimellem, siger Lisa Bundgaard Jensen.
Spørger man Poul Bloch Jensen har han også mærket den store opmærksomhed på Grønland. Faktisk i sådan en grad, at det nu er fint at drosle ned, mener han.
- Trump og Grønland er noget man taler om, men jeg kan også godt mærke en træthed nu, når snakken falder på det. Så der er mindre snak om det nu, og i stedet forholder vi os til de ting, vi kan gøre noget ved lokalt, siger han.