Uummannaq kæmper med boligmangel - og det udfordrer arbejdspladserne
Boligmanglen er ikke et ukendt problem i Grønland.
Ifølge Ini A/S’ tal fra april i år er 16.547 personer i hele Grønland skrevet op som boligsøgende, mens 3.136 personer står på venteliste til en bolig.
Der bor omkring 1.400 mennesker i Uummannaq.
I Uummannaq er 256 personer skrevet op som boligsøgende, mens 74 personer står på venteliste til en bolig, ifølge tal fra Ini A/S.
Går ud over arbejdskraften
Boligmanglen er ikke kun et problem for folk, der mangler et tag over hovedet. Det skaber også problemer for arbejdspladserne i byen.
Personer, der kommer fra andre steder i landet for at arbejde, kan i nogle tilfælde være nødt til at stoppe i deres arbejde på grund af boligmanglen.
Det har lederen af alderdomshjemmet Sorlaqarfiit, Makkak Hansen, oplevet.
- Selvom vi gerne vil ansætte folk, er det et problem, at vi ikke kan tilbyde dem en bolig. Vi kan ikke tilbyde dem en bolig overhovedet, men jeg forestiller mig, at det ville være en stor hjælp, hvis man kunne sikre dem bolig, så vi kunne have en stabil bemanding.
Selvom der er uddannede sundhedsmedhjælpere i Uummannaq, er manglen på boliger et problem for alderdomshjemmet, når de er nødt til at rekruttere arbejdskraft udefra.
- Hvis vi slet ikke kan rekruttere herfra og bliver nødt til at søge arbejdskraft udefra, bliver det en meget stor udfordring for os at finde boliger til dem, siger Makkak Hansen og fortsætter:
- Hvis vi også skal være med til at opretholde samfundet, er man nødt til på en eller anden måde at finde en løsning på manglen på arbejdskraft i byen.
Naalakkersuisut bygger fire boliger
Naalakkersuisut godkendte sidste år en ansøgning om opførelse af fire lejeboliger i Uummannaq, og boligerne forventes at kunne tages i brug næste år.
I boligområdet ved Illuikkiap nalaani i Uummannaq er der gjort klar til fire byggefelter. Det bekræfter Martin Meincke, der er byplanlægger i Avannaata Kommunia.
-I delområde 1500-A12 i Uummannaqs vestlige side forventes byggemodning af en række byggefelter at være færdiggjort i år, hvorefter byggefelterne kan tages i brug som enfamiliehuse og rækkehuse, som led i en fortætning i den eksisterende by.
Ifølge finansloven for 2026 vil Selvstyret bruge 5 millioner kroner på opførelse af boliger i Uummannaq.
Kommunalbestyrelsen vil også gøre en indsats
Formanden for Avannaata Kommunias tekniske udvalg, Sakio Fleischer, understreger, at boligmanglen i Uummannaq er blevet et alvorligt problem.
– For at sige det, som det er, har vi et stort problem med boligsituationen i Uummannaq. I kommunalbestyrelsen tager vi også spørgsmålet op, fordi vi gerne vil arbejde for, at der bliver skabt muligheder for boligbyggeri, både med hensyn til selve byggeriet og finansieringen.
Sakio Fleischer siger, at processen med at få bygget boliger går langsomt.
Byggepriserne er nemlig høje.
– Selvfølgelig er der forskellige planlægningsprocesser, og byggepriserne er i øjeblikket meget høje pr. kvadratmeter. Derfor er der tilfælde, hvor planlagte byggeprojekter må udskydes, fordi priserne er blevet for høje.
Sakio Fleischer erkender, at kommunens opførelse af én bolig ud over Naalakkersuisuts fire boliger ikke er tilstrækkelig.
– Det er ikke tilstrækkeligt. Når man tager antallet af boligsøgende i betragtning, er det alt for lidt, der bliver bygget.
Sakio Fleischer oplyser dog, at kommunalbestyrelsen vil fremlægge deres plan for boligbyggeri i november.
– Planens konkrete indhold samt spørgsmålet om finansieringen vil også blive behandlet i den forbindelse.