Fangere om militærøvelse ved Nuuk: Totalt fejlramt tidspunkt

Lavtflyvende og larmende militærhelikoptere i disse dage i rensdyrområder ved Nuuk skaber rynkede bryn blandt fangere.
Støj fra militærhelikoptere ved Nuuk får jægere til at rynke bryn. Foto © : Victoria Julie Schou / KNR
Skrevet af Noah Mølgaard
18. september 2025 07:38

Fisker- og fangerforeningen i Nuuk, NAPP, modtager klager fra fangere om militæraktiviteter i rensdyrområder. De har ikke noget imod selve øvelsen, men tidspunktet er ramt helt forbi, mener de.

KNR møder formanden for NAPP, Niels Boassen, ved pontonbroerne til joller en formiddag, hvor enkelte joller stævner ud af havneområdet. Det er højsæson for rensdyrjagt. Men det er ikke givet, at vejret  giver samme betingelser til jagt den kommende tid.

Og det er netop den nuværende periode med stabilt vejr jægere benytter flittigt til rendsdyrjagt.

Der bliver også skudt en del rensdyr, men flere steder i fjordene opstår irritation blandt fangere. Irritationen kommer fra luften fra lavtflyvende helikoptere fra militærøvelsen Arctic Light. Militærøvelsen afholdes i disse dage og slutter på fredag den 19. september.

- Støjen fra helikoptere skræmmer rensdyrene væk. Det sker ikke kun i nærheden af Nuuk. Det sker også i områder, der ligger langt væk fra Nuuk som Kangerluarsussuaq nord for Qeqertarsuatsiaat mange kilometer væk fra Nuuk, siger Niels Boassen til KNR.

Store flokke skræmmes væk

Han viser et stykke papir, der er en kopi af det brev NAPP har sendt til fiskernes landsorganisation KNAPK. Der kræver NAPP, at KNAPK kontakter Arktisk Kommando for at undgå forstyrrelser midt i jagtsæsonen.

- Rensdyrjagt er en dyr form for jagt, og der skal bruges meget tid på forberedelse til jagten, forklarer Niels Boassen.

- Der skal købes meget proviant og brændstof for store beløb, fordi området ved Nuuk har en langstrakt kyst, hvor der skal sejles langt til gode jagtområder. Vi får derfor oftere og oftere klager fra fangere, der føler sig forstyrret unødvendigt, siger Niels Boassen.

Perioden fra midten af september er også sårbar for rensdyrjægere, fordi det er i den periode, rensdyrene begynder at samles i flokke inden parringstiden.

- Rensdyr bliver mere urolige, når der kommer støj, og de er hele tiden i alarmberedskab. Store flokke begynder at flygte længere ind mod land, når der kommer helikoptere. Og jægere, der ærgres af situationen, bliver bestemt ikke færre, siger Niels Boassen om hændelser, der ender med, at jægere skal gå adskillige ekstra kilometer for at komme på skudhold igen.

Han mener også, at problemet med en stor militærøvelse ikke nødvendigvis kun vil være et problem i Nuuk, når den afholdes i september.

- Nøjagtig samme problemer vil opstå, hvis øvelsen afholdes et andet sted på kysten. Vi kan slet ikke acceptere forstyrrelser i rensdyrsæsonen, siger Niels Boassen.

Han understreger, at NAPP ikke har noget imod selve øvelsen og forventer faktisk, at der kommer endnu flere øvelser i Grønland i fremtiden. NAPP håber på bedre dialog med Arktisk Kommando i fremtiden for at undgå, at øget militæraktivitet forstyrrer jægere.