Erik Jensen: Siumut vil olieudvinding

Forhenværende naalakkersuisut i denne valgperiode, Inuit Ataqatigiit og Naleraq, stoppede olieefterforskning. Men hvis Siumut bliver største parti, vil Erik Jensen tjene penge fra olie.
- Siumut arbejder altid for at styrke vores økonomiske uafhængighed, siger Erik Jensen Foto © : KNR / Malik Brøns
Skrevet af Andreas Wille
10. februar 2025 07:30

Grønland bør åbne op for olieudvinding igen. Sådan siger Siumuts formand, Erik Jensen.

Altså stik modsat koalitionslinjen.

- Vores land er rigt på fossile brændstoffer, mineraller og sjældne jordarter, som vi bør udnytte økonomisk, siger han.

Dermed går han imod den beslutning, som det forhenværende naalakkersuisut med Inuit Ataqatigiit og Naleraq traf ved valgperiodens begyndelse.

Og den linje blev også fastholdt af den nuværende koalition mellem IA og Siumut.

Men sådan skal det ikke nødvendigvis se ud efter valget, hvis det står til Erik Jensen:

- Siumut arbejder altid for at styrke vores økonomiske uafhængighed. Økonomisk vækst skal ske gennem af både vores levende og ikke-levende ressourcer.

I sommeren 2021 besluttede Naalakkersuisut at stoppe olieudvinding i Grønland. En af begrundelserne var, at klimaforandringerne udgør en alvorlig udfordring.

Men hvis Siumut bliver det største parti ved næste valg, ønsker Erik Jensen at bruge olie som en indtægtskilde.

- Siumut synes, at det er vigtigt, at vi bærer os selv. Og vi synes bloktilskuddet bør blive mindre og mindre, siger Erik Jensen. 

Det er altså i skarp kontrast til det, som naalakkersuisut meldte ud i starten af deres regeringsperiode:

- Fremtiden ligger ikke i olie. Vedvarende energi er fremtiden, og vi har langt større fordele ved at satse på den, skrev naalakkersuisut dengang.

Ikke en permanent afgørelse

Men Erik Jensen understreger, at der ikke er tale om et parmanent forbud - og derfor kan det også laves om i fremtiden:

- Beslutningen om at stoppe olieudvinding blev truffet af koalitionen ved valgperiodens begyndelse. Men det betyder ikke, at der er en permanent lovgivning imod det, siger han.

Partiets målsætning

Siumut afholdt et landsmøde i 2023, hvor det blev vedtaget, at olieudvinding ikke skal være forbudt.

Det var dog ikke uden protester i partiet. Og det ser altså ud til, at utilfredsheden har ulmet lige siden da.

Dog understreger Erik Jensen, at en eventuel olieudvinding ikke må skade miljøet eller mennesker.

- Det vigtigste er selvfølgelig at de høje miljøkrav bliver opfyldt.