Aaja Chemnitz vil have mere klarhed om investeringer
I en næsten tom foyer i Katuaq sidder Aaja Chemnitz og taler om arbejde med en kollega.
De fleste gæster er rykket ind i store sal for at høre et oplæg fra formand for økonomisk råd, Torben M. Andersen, til dette års Future Greenland-konference.
Aaja Chemnitz taler lidt med journalister og bevæger sig rundt for at tale med de mennesker, der ikke er til oplægget om økonomien i bygderne.
Måske er den tidligere mangeårige folketingspolitiker for IA ved at vænne sig til sin nye rolle som konsulent og bindeled mellem erhvervslivet, investorer og politikere.
I maj kunne hun i hvert fald fortælle, at hun er blevet en del af konsulentfirmaet Inuva, som arbejder for at understøtte erhvervssamarbejdet mellem Grønland og Danmark.
- Jeg tror virkelig, at der er brug for et bindeled imellem politik og erhvervsudvikling, som helt lavpraktisk kan matche investorer med modne projekter, siger Aaja Chemnitz.
For selvom der længe har været en lyst og interesse i at investere i Grønland, så er der ikke rigtigt sket noget.
‘Open for buisness’ er ikke nok
Det har lydt igen og igen på erhvervskonferencen Future Greenland: Grønland står overfor en unik mulighed med stor international interesse for at investere.
Men på en mindre debat på konferencen, hvor meget konkrete investeringer blev diskuteret med interessenter fra USA, Danmark og Grønland, sagde Aaja Chemnitz det meget direkte – der er ikke sket noget.
- Jeg tror lidt, det er fordi, at investeringslysten er kommet udefra, og på den måde ikke har været lokalt drevet. Vi har jo talt meget om ‘nothing about us without us’, og at Grønland skal være i førersædet, siger Aaja Chemnitz og fortsætter:
- Der er rigtig mange ting, man gerne vil politisk, men vi har måske manglet lidt, at man prioriterer, for eksempel hvad for nogle råsstofsprojekter, man gerne vil vækste.
En af de ting naalakkersuisut har sagt gentagne gange er, at Grønland er ‘open for buisness, but not for sale’, og det kan godt fungere som et signal til USA, men det er ikke en erhvervsstrategi, ifølge Aaja Chemnitz:
- Det handler om at få prioriteret, frem for at vi er ‘open for buisness’ – for man ender med ikke at få defineret, hvem det er, man gerne vil samarbejde med.
Hun peger på, at Danmark har en naturlig interesse i at investere i Grønland, så man kan tjene flere af sine egne penge.
Derudover er Norden og EU oplagte samarbejdspartnere.
- Så kan USA jo egentlig godt komme ind på en fjerdeplads, siger Aaja Chemnitz.
Store investeringer og store udfordringer
Direktøren i Dansk Industri, Lars Sandahl Sørensen, var i en paneldebat i går til Future Greenland langede ud efter Grønland ved at sige, at der lige nu er en unik mulighed for at gribe investeringer fra udlandet.
EU har da også lagt op til, at de vil fordoble deres investeringer i Grønland. Og i et interview i Finans kunne den danske statslige investeringsfond, Eifo, fortælle, at man var klar til en milliardinvestering i Grønland.
Men vinduet lukker hurtigt igen, fortalte Lars Sandahl Sørensen.
- Så længe opmærksomheden er der og i virkeligheden også presset fra omverdenen, så er der nogle muligheder for os i Grønland. Men det kræver også, at relationen mellem Grønland og Danmark bliver afklaret på erhvervsudviklingsområdet, siger Aaja Chemnitz:
- Danmark og Grønland er på en eller anden måde katalysator for alt det andet – med penge følger der også interesser.
Vigtigt med forventningsafstemning
Politikken i Grønland er dog heller ikke helt fulgt med udviklingen, mener Aaja Chemnitz.
Udover at der har været skiftende naalakkersuisut i tre perioder, som har skabt en zigzag-kurs, så peger Aaja Chemnitz også på, at der er brug for mere regelforenkling for investeringer fra udlandet.
- Man kan sætte spørgsmålstegn ved, om vores mindset nogle gange bliver for lokalt, i forhold til hvor super international vores brancher er. Og de to ting støder lidt sammen nogle gange, siger Aaja Chemnitz.
Og så er vi tilbage ved Aaja Chemnitz nye rolle som bindeled mellem politiker, investeringer og erhvervsliv.
For nogle af de måder, som ønsket om investeringer er foregået på indtil videre, har ikke været optimale.
- Vi har brug for at modne nogle af vores projekter, men også at modne mange af vores investorer, siger Aaja Chemnitz og fortsætter:
Der er lidt en tendens til, at hvis man kommer som investor og gerne vil en hel masse med Grønland, så flyver det lidt hen over hovedet på de lokale, fordi man ikke får matchet forventningerne. Og det skaber frustration hos både det lokale erhvervsliv og investorerne.