Pressemøde i Statsministeriet: Vi vil ikke være amerikanere
- USA er vores nærmeste allierede. Vi skal stå sammen europæisk og transatlantisk. Derfor er det positivt med en stigende interesse for Grønland.
Det siger statsminister Mette Frederiksen (Socialdemokratiet) på et pressemøde i Statsministeriet, som formand for naalakkersuisut Múte B. Egede (IA) og statsministeren holder sammen.
Det kommer efter nogle hæsblæsende dage med markante udtalelser fra USA’s kommende præsident, Donald Trump.
Dog, siger Mette Frederiksen, at spørgsmålet om selvstændighed for Grønland skal besvares af Grønland.
- Når det kommer til spørgsmålet om selvstændighed, så starter og slutter den beslutning i Nuuk. Grønland er grønlændernes. De skal selv definere deres fremtid. Jeg mærker et stærkt ønske om at bevæge sig mod selvstændighed.
Og det bakker Múte B. Egede hende op i.
- Kampen om selvstændighed er ikke ny.
- Grønland er grønlændernes. Vi vil ikke være danskere. Vi vil ikke være amerikanere. Vi vil være grønlændere, siger han.
Vores præmisser
Múte B. Egede fortæller, at samarbejdet med USA er vigtigt, og at det vil fortsætte.
- Men det skal også ske på vores præmisser. Samarbejde handler om dialog, at arbejde sammen, at finde løsninger. Det er vigtigt, at venner snakker sammen.
Han siger igen, at grønlænderne ikke har lyst til at blive amerikanske.
- Det, vi ønsker, er, at vi får fremskridt i vores økonomi og bliver mere selvstændige, siger han.
Rigsfællesskabet kan ikke forblive i status quo
KNR spørger Múte B. Egede ind til, hvordan han synes, rigsfællesskabet ser ud i lyset af de sidste par dage.
- Helt frem til i dag og det sidste stykke tid har status quo ikke været en mulighed. Det har vi gjort klart flere gange. Vi skal en ny vej.
Mette Frederiksen taler om, at der er kommet et godt samarbejde mellem Danmark og Grønland gennem de sidste par år, og derfor har de nemmere ved at håndtere de nuværende udfordringer sammen.
- Det, der fylder for Grønland og Færøerne, er at få mere albuerum i forhold til udenrigspolitik.
- Det, der har været en god løsning på et tidspunkt, er ikke nødvendigvis en god løsning nu, siger hun.
Derfor er de nu ved at undersøge, om Færøerne kan blive medlem af Verdenshandelsorganisationen, WTO.
Kan rigsfællesskabet fortsætte?
Mette Frederiksen gør det meget klart, at hun gerne ser, at rigsfællesskabet fortsætter:
- Vi vil udvikle rigsfællesskabet, ikke afvikle det.
Hun påpeger de mange muligheder, rigsfællesskabet giver. Såsom uddannelse, sundhedsvæsenet og familiære forhold.
Múte B. Egede bliver spurgt ind til, om Grønland vil have selvstændighed for enhver pris.
- Det er op til det grønlandske folk at finde frem til, hvilket samarbejde man vil have med Danmark, svarer han.