Politiet rykkede ud til 20 selvmordstrusler: - Vi har kørt ud til dem alle

Politiet har rykket ud til 20 sager om selvmord og selvmordstrusler i weekenden. Men også voldssager har fyldt meget. Vagtchefen undrer sig over omfanget.
Det har været en travl weekend for politiet, hvor særligt selvmord har fyldt.
Skrevet af Markus Valentin
25. maj 2025 11:42

Politiet har haft hænderne fulde hen over weekenden. Sagerne er bredt ud over hele landet.

Ifølge vagtchef Bent Johnsen har der været et usædvanligt højt antal sager fra fredag til søndag morgen klokken 07.00.

– Jeg vil ikke kalde sagerne for store, men der har bare været mange. Jeg ved ikke, hvorfor der har været så mange ting. Det har jo ikke været lønningsweekend, siger han.

Har du brug for hjælp til selvmordstanker?

Føler du dig alene og har brug for nogen at tale med?

Du er ikke alene. De fleste mennesker har behov for at blive lyttet til i perioder, hvor livet eller en situation opleves som så svær, at de ikke kan magte den alene.

Vi har tid til at lytte. Tusaanngas rådgivere lytter og kan hjælpe dig med at få sat ord på dine udfordringer. De kan også give dig redskaber til, hvordan du kan håndtere svære omstændigheder i dit liv.

Telefonrådgivning er en anonym personlig samtale mellem dig og en rådgiver hvor du bestemmer indholdet af samtalen.

Alle børn, unge og voksne, som har brug for at tale eller skrive med nogen kan kontakte Tusaannga. Det er anonymt og gratis at kontakte Tusaannga - du kan også ringe eller skrive selvom du ikke har mere Tusass.

 

Telefon: 80 11 80 

SMS: 1899

Kilde:Tusaannga


Selvmord og vold

De sociale opgaver har også fyldt særligt meget for politiet. 

20 selvmordsforsøg eller trusler om selvmord krævede udrykning rundt omkring på kysten.

- Vi kørt ud til dem alle sammen, fortæller vagtchefen.

Derudover rykkede politiet ud til 16 tilfælde af uro i hjemmet – syv af dem med børn under 18 år til stede.

I alt har politiet oprettet 11 voldssager. Dertil kommer to voldtægtssager, som nu efterforskes. Og så har der været fem indbrud i løbet af weekenden.

Derfor henvender folk sig til Tusaannga

Tusaannga er et tilbud til børn, unge og voksne i Grønland, som ønsker rådgivning til at håndtere udfordringer i deres liv. 

Henvendelserne handler typisk om:

  • Selvmord
  • Ensomhed 
  • Seksuelle overgreb
  • Sorg og dødsfald
  • Vold
  • Psykiske problemer
  • Problemer i parforholdet

Kilde: Tusaannga