PET afviser Naleraq-formands anklager om spionage under valgkamp

- PET kan afvise udtalelser om, at PET og Danmark spionerer mod Grønland.
Sådan lød det fra Politiets Efterretningstjeneste (PET) i nat grønlandsk tid, efter DR havde forelagt dem Pele Brobergs (N) anklager om spionage.
Anklager som Naleraq-formanden kom med i et interview her i KNR omkring mulig spionage fra USA.
Fremfor at lukke USA’s konsulat i Nuuk, udtalte Pele Broberg, at man hellere burde rette blikket mod Danmark, når det kommer til spionage:
- Den gængse spionage, der foregår på daglig basis lige nu, er som sagt også ret ekstrem, og jeg synes, det er vildt så meget udenlandsk indblanding, der har fundet sted i valgkampen og rettet mod selvstændighedsbevægelsen, sagde han.
Når du siger spionage under valgkampen, hvem tænker du så på?
- Det er den danske presse og den danske regering, danske politikere og alle dem, der er imod selvstændighed, lød det fra Pele Broberg.
PET vil forhindrer spionage
At Danmark under valgkampen skulle have spioneret mod Grønland, afviser PET altså overfor DR.
I stedet lyder det fra efterretningstjenesten, at PET’s opgave er at beskytte Grønland, Danmark og Færøerne mod netop spionage.
- […] i en tid, hvor der generelt er en skærpet spionagetrussel og trussel fra påvirkning fra fremmede stater mod blandt andet Grønland.
- PET har en tæt dialog med de grønlandske myndigheder om spionagetruslen og det aktuelle trusselsbillede og iværksætter løbende de nødvendige sikkerhedsmæssige foranstaltninger for at hjælpe med at beskytte Grønland bedst muligt mod spionage, siger PET til DR.