Nuuk Film Festival offentliggør program med fokus på livet i Arktis

Den internationale filmfestival i Nuuk har nu offentliggjort deres program for september. Og den 10. udgave af festivalen kommer til at sætte særligt fokus på livet i Arktis og oprindelige folk.
Filmen Erfalasorput af Johannes Ujo Müller får verdenspremiere på Nuuk International Film Festival. Foto © : Nuuk International Film Festival
Skrevet af Emil Weis
02. september 2026 07:32

Uanset om du vil lære mere om Efalasorputs oprindelse eller forestille dig en selvstændig inuit-republik på Hans Ø, så er Nuuk International Film Festival stedet. 

Festivalens 10. udgave sker i Nuuk den 16. til 19. september.

- Vi glæder os utroligt meget til at fejre vores 10. festival med et stærkt program, som sætter fokus særligt på livet her i Arktis, på film fra oprindelige folk fra hele verden og på nordiske film, som fortjent har kæmpe succes i disse år, udtaler festivaldirektør Pipaluk K. Jørgensen i en pressemeddelelse. 

På festivalen kan du både se film, der har vundet en Oscar, og er nomineret til Nordisk Råds Filmpris.  

Grønlandske film på programmet 

Derudover kommer der til at være flere film, der handler om Grønland. 

Man kan blandt andet se verdenspremieren på Johannes Ujo Müllers dokumentarfilm om, hvordan det grønlandske flag, Erfalasorput, blev til, og dokumentarfilmen North of the Storm om surfing i Nordgrønland. 

- Vi er glade for at kunne præsentere grønlandspremieren på Johannes Ujo Müllers stærke dokumentar om vores flag, Erfalasorput, og at vi med den franske film Greenland (Banquise) har en vaskeægte verdenspremiere på en stor spillefilm, som er optaget i Grønland, udtaler Pipaluk K. Jørgensen. 

Den franske spillefilm har blandt andet Aka Niviâna, Josef Tarrak, Nukâka Coster-Waldau, Paaliit Mølgaard Rasmussen, Paalu Jerimiassen og Rebbi Jørgensen på crew- og rollelisten og handler om en kvinde, der leder efter sin forsvundne søster i Grønland. 

På festivalen kan man også se Joachim Triers Oscar-vinder Affektionsværdi og den islandske film The Love that Remains, der er nomineret til Nordisk Råds Filmpris. 

Gode år for grønlandske film 

Sidste år fik Grønland et nyt filminstitut.

Filminstituttet skal være en drivkraft for både kulturel og økonomisk udvikling, og en platform der giver plads til grønlandske stemmer og fortællinger. Både hjemme i Grønland og ude i verdenen. 

Tidligere i august fortalte Grønlands Filminstitut, at de udlovede 10 millioner kroner i støtte til produktion af dokumentarfilm i Grønland. 

- Det er en historisk mulighed for at styrke den grønlandske dokumentarbranche og give flere filmskabere mulighed for at fortælle de historier, der er vigtige for vores samfund, vores kultur og vores fremtid – fortalt med vores egen grønlandske stemme, udtalte forpersonen for filminstituttet, Malik Kleist, i den forbindelse. 

Også Pipaluk K. Jørgensen er glad for, hvor grønlandsk film er på vej hen: 

- Vores filmbranche bliver hele tiden stærkere, og etableringen af det grønlandske filminstitut sidste år er et godt eksempel på vores stærke udvikling. 

Nuuk International Film Festival vil foregå i Katuaq, Lokalmuseet og Ilimmarfik. Du kan læse mere om programmet og festivalen på niff.gl.