Landsstyret sætter spørgsmålstegn ved MIPI’s undersøgelse om fattige børn. Det fastslog landsstyremedlem for familier, Tommy Marø, i går aftes i den grønlandske del af Nyhedsmagasinet på KNR/TV.
- Der er familier i bygderne, der selvom de har lav indkomst, lever fint af naturalier, og det har man ikke taget højde for i undersøgelsen, sagde Tommy Marø.
Men uanset hvilke metoder, der bruges i MIPI-rapporten, så er der stadig børn, der kommer sultne i skole og uden madpakke. Dertil sagde Marø, at det offentlige allerede opfylder sin pligt:
- Kommunerne kan søge om tilskud til bespisning af skoleeleverne, men i år er der kun 4 kommuner, der har søgt om tilskud, og det er Nuuk, Narsaq, Sisimiut og Tasiilaq.
Ifølge Marø vil Landsstyret i 2008 sikre sig, at samtlige kommuner søger om bespisningstilskud, fordi man ved, at visse kommuner har økonomiske problemer.