Der bliver masser af ”Si” og ”Holá” i Syd- og Østgrønland i de kommende år.
Antallet af spanske turister skal gerne blive ved med at stige – og nå op på samme niveau som antallet af englændere og tyskere, der besøger vores land.
Og det er bestemt realistisk, mener Grønlands Turist og Erhvervsråd (GTE) – som netop har været på rejsemesser i Barcelona og Madrid sammen med turistselskabet Arctic Adventure.
To af de spanske turoperatører, Tierras Polares og Greenland Adventure, har de seneste år formået at flerdoble antallet af spanske turister i Sydgrønland. Og den udvikling ventes at fortsætte, skriver GTE i pressemeddelelse fra messerne i Spanien.
- Det er vigtigt for Syd- og Østgrønland, at vi er med til at opbygge det nye marked i Spanien. Jeg er sikker på, at samarbejdet med de spanske turoperatører i løbet af få år kan få Spanien op på siden af Tyskland og Storbritannien som betydeligt marked for Grønland, siger marketingsdirektør i GTE, Niels Feerup fra Barcelona.