Befolkningen opfordres til at gå på gaden i fredelig protest mod USA

Lørdag klokken 13 er der arrangeret en fredelig protest mod USA’s planer om at overtage Grønland.
Den 13. marts 2025 var borgerne på gaden i Nuuk for at demonstrere mod USA's planer om overtagelse. Nu opfordres de til at gøre det samme nu på lørdag. Foto © : KNR
15. januar 2026 09:50

På lørdag går borgerne i  Nuuk på gaden i en fredelig protest mod USA’s planer om at overtage vores land.

Det skriver den gruppe af borgere, der står bag initiativet til demonstrationen, i en pressemeddelelse.

Gruppen opfordrer til, at befolkningen i andre byer og bygder gør det samme for at vise, at vi står sammen, skriver de. 


Demonstrationen i Nuuk starter ved Katerittarfik Amisut, går igennem byen og slutter ved det amerikanske konsulat. Ruten ligner meget den, som også blev gået i 2025, hvor en historisk stor demonstration mod USA’s planer også blev afholdt i hovedstaden. 

Bikki Jepsen er en af arrangørerne, og hun mener, at befolkningen gennem længere tid har været udsat for pres og utryghed, og det er tid til at gøre op med det.

-  Vores politikere og folkevalgte har gentagne gange slået fast, at vores land ikke er til salg - og at vores land ikke bare kan købes eller overtages ved brug af militær magt, udtaler hun.

Opbakning til politikerne

Demonstrationen er også for at vise, at politikerne har befolkningens opbakning og vise sammenhold.

- Med denne demonstration ønsker vi at vise, at vi handler, at vi står sammen, og at vi bakker op om vores politikere, diplomater og samarbejdspartnere,  udtaler Bikki Jepsen i pressemeddelelsen.

- Vi kræver respekt for vores lands ret til selvbestemmelse og for os som befolkning. Vi kræver respekt for international lov og folkeretten. 

- Dette er ikke kun vores kamp – det er en kamp, der vedrører hele verden, siger Avijâja Rosing-Olsen, der også er en af initiativtagerne til demonstrationen.

Folk opfordres til at komme med ud på gaden, have flaget i hånden, tage billeder og video, så budskabet fra de fredelige demonstrationer bliver delt bredt.

Demonstrationer i andre byer

Samtidig med demonstrationen i Nuuk er der også demonstrationer i Aarhus, Aalborg og Odense.

Informationer om de forskellige demonstrationer kan findes på Facebook.