USA's flåde undersøgte muligheden for at chartre skib til Grønland

USA's flåde har undersøgt muligheden for at chartre et passagerskib til mindst 300 mennesker, som skulle sejle til Nuuk.
Foruden det meget omtalte skib USNS Mercy, har USA undersøgt muligheden for at sende et andet skib til Grønland i forbindelse med planerne om at yde medicinsk støtte. Foto © : Alexa M. Hernandez/AFP/Ritzau Scanpix
Skrevet af Markus Valentin
04. maj 2026 14:25

Tidligere på året annoncerede USA, at de agtede at sende et hospitalsskib til Grønland.

Idéen blev oprindeligt plantet af Jørgen Boassen, og snart efter var der tale om at sende skibet USNS Mercy i retning af Arktis.

Ligeledes har præsidentens særlige udsending til Grønland, Jeff Landry, fortalt til KNR, at han vil gå 'agressivt' efter at levere 'sundhedspleje til afsidesliggende steder i Grønland'.

Nu kan KNR fortælle, at USA i samme forbindelse har afsøgt muligheden for at sende et andet skib til Nuuk med plads til 300 mennesker.

Chartret skib

26. februar blev der udsendt en 'contract opportunity', kontraktmulighed, på regeringshjemmesiden Sam.gov.

Military Sealift Command Norfolk, som er leverandør af søtransport til forsvarsministeriet, efterspurgte et privat passagerskib i forbindelse med, hvad de kaldte en 'markedsundersøgelse'.

Ud over at kunne huse minimum 300 passagerer, skulle skibet sejle til Nuuk, hvor USA ville chartre fartøjet i 30 dage.

Desuden skulle skibet kunne understøtte helikoptertransport. 

Adskillige svar

KNR har henvendt sig til Military Sealift Command Norfolk for en kommentar.

Flådemyndigheden bekræfter, at den såkaldte 'markedsundersøgelse' blev gennemført på opfordring fra det amerikanske forsvarsministerium i forbindelse med ønsket om at give medicinsk støtte til Grønland.

Det oplyser de i et skriftligt svar til KNR.

- Det var ikke klart, om fartøjet skulle huse medicinsk personale, der skulle arbejde i land, eller fungere som et flydende hospital, da kravdokumentet, som Military Sealift Command modtog, var uklart: Det afgørende krav var, at fartøjet kunne indkvartere og bespise mindst 300 personer.

I samme svar oplyser Military Sealift Command, at de nåede at modtage adskillige svar på henvendelsen, men at der ikke blev fulgt yderligere op på sagen, da 'behovet bortfaldt'.

Se det fulde svar fra Military Sealift Command

Eftersøgningen af kilder blev gennemført, fordi Krigsministeriet søgte kommercielle fartøjer til at sejle til Grønland for at imødekomme den amerikanske regerings ønske om at yde medicinsk støtte. Det var ikke klart, om fartøjet skulle huse medicinsk personale, der skulle arbejde i land, eller fungere som et flydende hospital, da kravdokumentet, som Military Sealift Command modtog, var uklart: Det afgørende krav var, at fartøjet kunne indkvartere og bespise mindst 300 personer.

Selvom der blev modtaget adskillige svar fra industrien, blev der ikke fulgt yderligere op på dette, da behovet bortfaldt.