Unge skal oplyses om arbejdsmiljø
Grønlands Arbejdsmiljøråd skal i dag holde møde med den danske beskæftigelsesminister, Claus Hjort Frederiksen, som i øjeblikket besøger Grønland.
Den nye grønlandske arbejdsmiljølov der trådte i kraft ved årsskiftet bliver rammen om mødet. Man skal tale om dens virkning og om hvordan det går med oplysningsarbejdet omkring den, fortæller Arbejdsmiljørådets formand, Steen Lund.
De nye bekendtgørelser, der knytter sig til arbejdsmiljøloven, indeholder blandt andet de pligter en bygherre har, f.eks. omkring korrekt indretning af byggepladser, også sikkerheds- og sundhedsarbejde på virksomheder generelt, samt forhold omkring unges arbejde.
Det sidste er et af de vigtigste punkter på dagsordenen, hvor man på mødet skal tale om hvordan det går med oplysningsarbejdet rettet mod de unge.
På mødet skal man også diskutere hvad der skal forbedres ved bekendtgørelserne.
Arbejdsmiljørådet har ni medlemmer og har hjemsted i Nuuk.