Medie: Tidligere minister truer med at hive Múte B. Egede i retten

Efter udtalelser om folkedrab kræver den tidligere grønlandsminister, at Múte B. Egede trækker i land – ellers venter en retssag i Tyskland.
Tom Høyem (th), tidligere grønlandsminister, truer nu med at hive Múte B. Egede (IA) i retten for hans udtalelser om folkedrab. Foto © : Erik Kragh/Ritzau Scanpix
Skrevet af Markus Valentin
13. oktober 2025 15:25

Den tidligere grønlandsminister, Tom Høyem, truer nu med at sagsøge Múte B. Egede for injurier og bagvaskelse.

Det skriver mediet Politiken.

Tom Høyem bestred posten fra 1982 til 1987. Spiraludredningen omhandler netop den periode, hvor han havde ansvaret.

Den tidligere politiker har flere gange udtalt til KNR, at han ikke havde noget kendskab til spiraler.

Han ser det som sin pligt at forsvare de mange ansatte, der har arbejdet i Grønlandsministeriet gennem årene. Det skyldes, at han er den sidste nulevende grønlandsminister.

Til Politiken fortæller han, at han har skrevet direkte til Múte B. Egede. Han mener ikke, der er belæg for at påstå, at han eller tidligere ansatte i ministeriet har begået folkedrab.

Men Múte B. Egede har ifølge ham ikke svaret på henvendelsen.

- Hvis han giver udtryk for, at hans udtalelser om folkedrab ikke var gennemtænkte, vil jeg acceptere det. Ellers er det min alvorlige overvejelse at rejse en injuriesag mod Múte B. Egede. Det synes jeg næsten, jeg har pligt til på vegne af mine forgængere, medarbejdere og mig selv, udtaler Tom Høyem til Politiken.

Retssag i Tyskland

I december sidste år sagde Múte B. Egede i DR2-programmet Deadline, at han mener, der er belæg for at sige, at den danske stat har begået folkedrab.

Naalakkersuisut har igangsat en spiraludredning, der skal afklare, om der er tale om folkedrab. Den ventes at færdiggøres i januar.

Den tidligere rigsombudsmand i Grønland, Gunnar Martens, udtalte i slutningen af september til Weekendavisen, at spiraludredningen efter hans mening frikender Danmark for anklagen om folkedrab.

Han kræver derfor en undskyldning fra Grønland på vegne af anklage.

Hvis retssagen bliver til virkelighed, skal Múte B. Egede fremlægge sine beviser for folkedrab for det tyske retsvæsen.

Det skyldes, at Tom Høyem også er tysk statsborger og bor i Karlsruhe i det sydlige Tyskland.

Menneskerettighedsadvokat

Ifølge Politiken har den tidligere politiker allieret sig med en advokat med erfaring i sager om menneskerettigheder.

Advokaten fortæller til Politiken, at han udmærket forstår, hvis hans klient føler sig krænket og vil renses for at undgå, at hans:

- Børn og børnebørn skal leve med beskyldninger om, at deres bedstefar har været gerningsmand til folkedrab.