Skimmel tvinger landbrugsuddannelse til at flytte

Landbrugsuddannelsen i Upernaviarsuk lukker ned og flytter til Narsaq. Skimmelsvamp i skolens bygninger gør, at det er sundhedsskadeligt at blive.
Grønsager er fortid på forsøgsstationen i Upernaviarsuk. Den lukker nemlig grundet skimmelsvamp. Foto © : Egede Gertrud
09. april 2025 15:53

De studerende på landbrugsforsøgsstationen i Upernaviarsuk skal fremover tage deres uddannelse i Narsaq.

Årsagen er, at der ved en gennemgang af skolens bygninger er blevet fundet skimmelsvamp flere steder – både på kollegieværelser og i undervisningslokaler.

Det skriver Departementet for Uddannelse, Kultur, Idræt og Kirke i en pressemeddelelse.

Skimmelsvampen gør, at det af hensyn til elevernes og medarbejdernes sundhed og sikkerhed er umuligt at lade dem blive, selvom flytningen medfører betydelige gener.

– Departementet beklager de gener, det medfører for de berørte, men prioriterer et sundt og trygt læringsmiljø højt, står der i pressemeddelelsen.

Det har i årevis været en kendt sag at bygningerne i Upernaviarsuk er under forfald. Derfor har Mariane Paviasen fra Inuit Ataqatigiit tilbage i 2022 foreslået, at flytte skolen til Narsaq, hvor INUILI (Levnedsmiddelskolen) også ligger.

Den ide bliver nu en realitet. Undervisningen kommer nemlig til at forsætte i INUILI lokaler.

Flytningen af medarbejderne og eleverne til INUILI flugter desuden med den nye koalitionsaftale, hvor partierne lægger op til, at skolen i Narsaq skal udvikles til at være en bredere uddannelsesinstitution med et generelt fokus på selvforsyning.

Der arbejdes nu på en plan for, hvad der skal ske med de berørte bygninger i Upernaviarsuk.