Polar Seafood Danmark er nu 100 procent grønlandsk ejet

Polar Seafood Greenland har gennemført købet af den islandske Brims ejerandel i Polar Seafood Danmark. Prisen er 925 millioner kroner.
Foto © : Polar Seafood
Skrevet af Isak Hüllert
09. september 2026 13:46

Polar Seafood Danmark er nu fuldt ud på grønlandske hænder.

Polar Seafood Greenland har gennemført købet af den islandske fiskerikoncern Brims ejerandel i Polar Seafood Danmark, efter at alle nødvendige godkendelser nu er på plads.

Det oplyser Grønlands største privatejede virksomhed i en pressemeddelelse.

'Stor dag'

Handlen, der har en værdi på 925 millioner kroner, betyder, at Polar Seafood Greenland fremover ejer 100 procent af Polar Seafood Danmark.

Ifølge Polar Seafood skal handlen forenkle ejerstrukturen og beslutningsprocessen.

- Det er en stor dag for Polar Seafood Greenland. Med den endelige gennemførelse af handlen får vi en enklere ejerstruktur, kortere beslutningsveje og endnu bedre muligheder for at udvikle virksomheden med afsæt i vores grønlandske rødder og værdier, udtaler direktør Bent Salling i pressemeddelelsen.

Vil investere mere i Grønland

Det samlede ejerskab af Polar Seafood Danmark skal samtidig styrke virksomhedens muligheder for at investere langsigtet i Grønland.

Direktør Miki Brøns fremhæver, at ambitionen ikke alene handler om at skabe vækst i virksomheden:

- Vi ønsker ikke blot at skabe vækst i vores virksomhed. Vi ønsker også at skabe værdi for det grønlandske samfund. Denne handel øger vores muligheder for at tage et endnu større ansvar og fortsat være en stabil, langsigtet partner for lokalsamfund, medarbejdere og fiskere i hele landet, siger han.

Polar Seafood peger blandt andet på virksomhedens indsats for at bevare lokal forarbejdning og arbejdspladser i Aasiaat som et eksempel på virksomhedens samfundsansvar.

Virksomheden har gennem længere tid arbejdet på at sikre et tilstrækkeligt råvaregrundlag til fabrikken, som ifølge virksomheden skaber betydelig beskæftigelse i byen og kommunen.

Milliardbeløb til det grønlandske samfund

Polar Seafood Greenland oplyser, at virksomhedens samlede samfundsbidrag i 2025 var 1,33 milliarder kroner.

Heraf gik 525 millioner kroner til lønninger, 447 millioner kroner til fiskere, 220 millioner kroner til skatter og 138 millioner kroner til afgifter.

Ifølge virksomheden er pengene med til at understøtte arbejdspladser og økonomisk aktivitet samt finansieringen af blandt andet børnehaver, skoler, ældrepleje, lægehjælp og kulturtilbud i Grønland.

For Bent Salling er det fulde grønlandske ejerskab samtidig opfyldelsen af en længerevarende ambition.

- Det har længe været en ambition at samle ejerskabet af Polar Seafood Denmark på grønlandske hænder. Nu er den ambition blevet til virkelighed. Det gør os stolte, og det giver os endnu bedre muligheder for at skabe vækst og arbejdspladser i Grønland i mange år fremover, siger han.