Meningsmåling viser lav opbakning i USA til Trumps Grønlands-plan

54 procent af amerikanerne synes ikke, at USA bør overtage Grønland.
Det viser en meningsmåling fra slutningen af marts fra den amerikanske tænketank Pew Research Centre.
23 procent er for en amerikansk overtagelse, og 22 procent har svaret, at de er i tvivl.
Blandt de adspurgte svarer 34 procent, at de ikke tror, at den amerikanske præsident, Donald Trump, faktisk vil føre planen om at overtage Grønland ud i livet.
23 procent svarer, at de tror, at det er "ekstremt sandsynligt".
Vil gå så langt det kræver
Siden Trump blev valgt som præsident den 5. november sidste år og også i valgkampen op til, har han flere gange sagt, at han tror, at USA "kommer til at få Grønland".
Han har også sagt, at USA vil gå så langt, som landet finder det nødvendigt for at få Grønland.
- Vi kommer til at få Grønland. Ja, 100 procent, sagde han 30. marts.
Ifølge Trump er Grønland en nødvendighed for USA's nationale sikkerhed.
Den amerikanske vicepræsident, J.D. Vance, besøgte den amerikanske militærbase i Grønland i slutningen af marts - et besøg, der blev kritiseret af det officielle Grønland.
De adspurgte i undersøgelsen er 3605 repræsentativt udvalgte amerikanere over 18 år.
Mere end hver fjerde er i tvivl
Undersøgelsen er også inddelt i republikanere og demokrater. Blandt vælgere fra Trumps eget parti er flere for en amerikansk overtagelse af Grønland. 41 procent af republikanerne i meningsmålingen er for, mens 28 procent er imod.
31 procent er i tvivl.
I undersøgelsen bliver amerikanerne også spurgt til, hvorvidt de er for eller imod, at Gazastriben kommer på amerikanske hænder.
Her svarer knap hver tredje - 62 procent - at de er imod, og 15 procent svarer, at de er for. Også blandt de republikanske respondenter er størstedelen imod.
Knap halvdelen - 44 procent - af republikanerne er imod, at USA overtager Gaza. 27 procent er for.