Her er kandidaterne: Langt flere stiller op end ved sidste valg

5. april godkendte valgnævnet 232 kandidater fra syv partier til at stille op til valget til Inatsisartut. Det er langt flere end ved det seneste valg. Se kandidaterne her:

Vælgerne har fået markant flere kandidater at vælge imellem ved dette valg til Inatsisartut i forhold til sidste valg i 2014.

I år vil 232 kandidater være at finde på stemmesedlerne. I 2014 var der bare 194 kandidater.

LÆS OGSÅ Partier savner kvinder i politik

Det er især Inuit Ataqatigiit og Demokraterne, der har opstillet flere kandidater end sidste gang. IA er gået fra 41 kandidater i 2014 til 62 i år. Og Demokraterne har næsten fordoblet deres kandidatantal fra 18 til 34.

Dertil kommer de to nye partier Nunatta Qitornai med 15 og Samarbejdspartiet med 8 kandidater.

LÆS OGSÅ Atassut vil ændre lovgivning for at holde på medlemmer

Siumut har ligesom sidste inatsisartutvalg 59 kandidater på listen og Partii Naleraq har også næsten samme antal kandidater i år som sidste gang. I 2014 var Partii Inuit også opstillet med 12 kandidater, nogle af dem er i år blandt Partii Naleraqs 35 kandidater.

LÆS OGSÅ Partii Inuit-kandidater stiller op for Enoksen

Her er listen med kandidater:

Atassut
Berthelsen, Qulutannguaq
Geråe, Jens A.
Hammond, Ole
Heilmann, Angutinnguaq 
Heilmann, Aqqaluk
Heilmann, Siverth K. (partiformand)
Heilmann, Uthilie 
Heinrich, Kaj Peter 
Jerimiassen, Aqqalu
Jonathansen, Hanseeraq
Jonathansen, Vittus 
Kivioq, Magnus 
Kivioq, Pualuna
Kreutzmann, Kristian
Kruse, Paninguak’ M.
Ostermann, Malu 
Ottosen, Bentiaraq 
Ottosen, Hendrik 
Sørensen, Avgo Otto 

Demokraatit / Demokraterne
Aronsen, Pele Peter
Berthelsen, Kasper 
Berthelsen, Manasse
Evaldsen, Randi Vestergaard (partiformand)
Fencker, Brian K.
Frederiksen, Anguta
Funch, Morten
Hansen, Justus
Hegelund, Linda
Heilmann, Simigaq
Ingemann, Rachel H.
Inûsugtoq, Arqalo
Jeremiassen, Apollo Mathias
Jeremiassen, Inger
Josefsen, Julius
Klein, Ânâ-Grethe
Kristensen, Nukakkuluk
Kristoffersen, Jonas
Larsen, Akitsinnguaq Jensen
Lynge, Steen
Martinsen, Bo
Mølgaard, Mark
Møller, Ane-Sofie
Olsen, Erne
Olsen, Nadia
Olsen, Nivi
Ottosen, Abia
Petersen, Else Marie S.
Rasmussen, Malene Vahl
Siegstad, Frederik
Sørensen, Andrie
Thomsen, Henrik
Thomsen, Niels
Wangenheim, Anna

Inuit Ataqatigiit
Aronsen, Edvard N.
Aronsen, Hans 
Berthelsen, Kelly 
Berthelsen, Olga P. 
Bianco, Harald 
Brandt, Inge O.
Brummerstedt, Henrik 
Baadh, Erika Nielsen
Christensen, Paulus 
Egede, Aqqaluaq B. 
Egede, Múte Bourup
Egede, Stine
Enoksen, Juliane 
Fontain, Agathe 
Frederiksen, Debora 
Frederiksen, Peter 
Geisler, Andreas 
Geisler, Sofia 
Geraae, Aningaaq 
Ghebrelul, Tekle
Høegh, Kista L.
Jensen, Anders 
Jensen, Nukannguaq B.
Jeremiassen, Mikkel 
Jerimiassen, Augusta Marie
Jessen, Eva 
Karlsen, Mimi 
Kielsen, Lars-Salik H.
Kleemann, Nuka 
Kleist, Debora 
Kristensen, Niels 
Kristiansen, Bendt B. 
Labansen, Jesper 
Lantz, Jane Petersen
Larsen, Tabetha 
Ludvigsen, Storm 
Lund, Naja 
Lynge, Arnajaaq 
Markussen, Jukku O. 
Mathiassen, Knud 
Motzfeldt, Jakobine 
Mørch, Jan 
Olsen, Axel Lund 
Olsen, Gerth P. 
Olsen, Peter 
Olsen, Sofie-Dorthe R.
Olsvig, Sara (partiformand)
Olsvig, Villy 
Paviasen, Mariane 
Petersen, Magnus 
Petersen, Thomas 
Poulsen, Erneeraq 
Rachlev, Henrik 
Reimer, Samuel 
Samuelsen, Aqqa 
Siegstad, Dorthie 
Skifte, Kasper
Steenholdt, Agathe 
Steenholdt, Margrethe Christiansen 
Thomassen, Laila K.
Thomassen, Mikivsuk 
Ziemer, Nikoline 

Nunatta Qitornai
Alaufesen, Akannguaq
Benjaminsen, Anders 
Bentzen, Aggu 
Bentzen, Johansine 
Geisler, Pavia 
Hammond, Aleqa 
Kreutzmann, Mikisoq P.
Ludvigsen, Jakob 
Ludvigsen, Mikael 
Mølgaard, Jens Peter 
Møller, Peter
Petersen, Ane 
Petersen, Godmand 
Qujaukitsoq, Vittus (partiformand)
Thorleifsen, Ole Jakob Thue Jørgen

Partii Naleraq
Berthelsen, Inuk 
Broberg, Malene
Broberg, Pele
Brønlund, Arnaq
Danielsen, Ole
Didriksen, Saxtorph
Enoksen, Hans (partiformand)
Fleischer, Henrik
Frederiksen, Anthon
Geisler, Edvard
Høegh-Dam, Kim
Jeremiassen, Juulunnguaq
Jeremiassen, Kêrte G.
Jessen, Najak
Karlsen, Finn
Kaspersen, Hilda Kaaka
Kleist, Lars Jørgen
Kuitse, Karnes
Lennert, Ruttsi Lynge
Lyberth, Jens Meeraq
Lyberth, Ulrik Maki
Mathæussen, Lars P. 
Møller, Ole
Napaattooq, Jens 
Nielsen, Kattie
Nûko, Emanuel
Olsen, Karl
Olsen, Nikku
Petersen, Elias
Rosing-Petersen, Per
Sigurdsen, Kristine
Silassen, Steffen
Thorleifsen, Ole Pavia Larsinguaq
Tobiassen, Paarnannguaq
Wille, Kasper

Siumut
Abelsen, Mari S. 
Abelsen-Petersen, Juaanna
Andersen, Kaaleeraq M.
Berthelsen, Hermann
Boassen, Mikkel
Boassen, Niels
Danielsen, Jens
Danielsen, Karl-Frederik
Davidsen, Peter
Djurhuus, Paul
Dorph, Ole
Eliassen, Susanne K.
Fleischer, Inuk K.
Frederiksen, Evelyn M.
Frederiksen, Ole I. 
Frederiksen, Rasmus
Holm, Ulrikka
Høegh, Pitsi
Imanuelsen, Jens
Jensen, Doris J.
Jensen, Erik
Jensen, Lars Karl
Jensen, Meqo
Jensen, Pauline
Jeremiassen, Nikkulaat
Jeremiassen, Otto
Johansen, Suinni Fleischer
Kielsen, Ineqi
Kielsen, Kim (partiformand)
Knudsen, Kirstine
Kreutzmann, Albrecht
Kristensen, Mads
Kristiansen, Knud
Kruse, Karl-Kristian
Kúko, Mala Høy
Lyberth, Gideon
Lyberth, Marie
Markussen, Ilatsiaq
Mikaelsen, Dines
Mikaelsen, Lasarus
Motzfeldt, Vivian
Mølgaard, Timooq
Nissen, Nicolai
Olsen, Anders
Olsen, Arnannguaq
Olsen, Markus E.
Petersen, Josef
Petersen, Louis
Petersen, Timotheus 
Pike, Rolf
Poulsen, Lars
Qvist, Bo
Sandgreen, Steve
Simonsen, Simon
Svane, Jess
Tarrak-Petrussen, Paninnguaq
Taunâjik, Laura
Therkelsen, Jens Kristian
Vetterlain, Jens

Suleqatigiissitsisut / Samarbejdspartiet
Lyberth, Kim 
Martinussen, Tillie 
Molich, Liv 
Nielsen, Flemming 
Nielsen, Frantz F.
Philippsen, Henrik 
Rosing, Michael (partiformand)
Sigurdsen, Looqi 

Kommentarer