Greenpeace-aktion mod olieboringer



Greenpeace-aktivister protesterer lige nu mod oliejagten i Grønland, hvor flere olieselskaber gør sig klar til at bore.
Læs også Greenpeace kritiserer seismiske undersøgelser
I øjeblikket er olieselskaberne i gang med at udføre de såkaldte seismiske undersøgelser i det isfyldte farvand i Nordøstgrønland. Seismiske undersøgelser er lydkanoner, der sender høje lyde af sted mod havbunden med 259 dB hvert tiende sekund døgnet rundt, skriver Greenpeace i en pressemeddelelse.
- Det er ubegribeligt, hvordan Naalakkersuisut kan give tilladelse til at tæppebombe et område med lydbrag, når området er udpeget som problematisk, fordi det er hjem for grønlandshval, narhval og hvalros.
- Seismiske undersøgelser er skadelige for hvaler og andre havpattedyr, og de seismiske undersøgelser bør stoppes helt, siger Sune Scheller, projektleder i Greenpeace, som er ombord på Arctic Sunrise.