Den danske regering i krise: Løkke indkalder borgerlige partier til forhandling

Statsminister Lars Løkke Rasmussen vælger ind til videre at beholde fødevareminister Eva Kjer Hansen på posten og indkalder i stedet de borgerlige partier til forhandlinger i eftermiddag kl. 16 dansk tid.
24. februar 2016 10:25

Det sagde stasministeren på et pressemøde kl. 13.30 dansk tid.

Siden i aftes har det været uvist, hvad statsministeren ville gøre, efter De Konservative udtrykte mistillid til fødevareministeren. Dermed er flertallet bag ministeren væk, og det sender normalt ministeren af posten.

Læs også Den danske regering i krise: Alle venter på Løkke

Men Løkke mener ikke, at Eva Kjer Hansen har handlet forkert i en sag, der handler om et lovforslag om landbruget i Danmark.

I stedet vil statsministeren nu igen høre de borgerlige partier, om der er opbakning til landbrugspakken som det første og til Venstre-regeringen i helhed, oplyste Løkke på pressemødet i Spejlsalen på Christiansborg.