Aasiaat: Borgmester udtaler sig om rejefabrikken
Aasiaammiut har to gange gået på gaden i en støtte-demonstration for at holde reje-fabrikken åben.
For som den lokale afdeling af Grønlands Erhverv også har fortalt, så vil det få store konsekvenser, hvis ikke der snart findes en løsning.
Da KNR mødte borgmester i Kommune Qeqertalik Simigaq Heilmann (D) 12. april, fortalte hun, at hun også er bekymret.
- Jeg kan godt forstå, at borgerne er bekymrede. Jeg er også selv bekymret på kommunens vegne over de konsekvenser, det vil få for os.
- Det er bekymrende for os, fordi kommunen har en forpligtelse over for dem, der mister deres arbejde, og det vil koste mange penge. Samtidig vil kommunen miste skatteindtægter, så vi har god grunde til at være bekymrede.
Samlet står kommunen til at miste 18,4 millioner kroner, hvis de 87 lokale ansatte stopper, samt at de afledte skatteindtægter forsvinder, oplyste borgmesteren.
- Det stopper ikke her. Andre erhvervsdrivende i Aasiaat vil selvfølgelig også blive ramt. Det er altså ikke kun kommunen, der bliver ramt; vi bliver alle ramt på alle fronter, sagde borgmesteren.
Frygter fraflytning
Formanden for Grønlands Erhverv Region Disko, Søren Hansen, har fortalt KNR, at han frygter at Aasiaat igen rammes af mange fraflytninger, hvis fabrikken lukker.
I 2005 var der cirka 300, som flyttede fra Aasiaat, sidste gang rejefabrikken lukkede. Det svarer til cirka 10 procent af befolkningen.
Den bekymring deler borgmesteren.
- Jeg frygter også for fraflytningen, som har været stor de seneste år. Kommune Qeqertalik er den kommune, der har haft den største fraflytning sammenlignet med andre kommuner, så hvis den udvikling fortsætter og vi mister endnu flere indbyggere, bekymrer det mig meget.
Ifølge tal fra Grønlands Statistik flyttede der 229 personer mere fra Aasiaat, end der flyttede til byen i perioden 2020 til 2025.
Gør I ikke selv noget for at forhindre, at borgerne flytter?
- Vores tiltag er, at kommunalbestyrelsen har holdt et ekstraordinært møde, og vi har nedsat en arbejdsgruppe. Vi har forberedt os på at gå i dialog med naalakkersuisut.
- Det er ikke kun det emne, men den generelle situation i vores kommune og det større billede, vi ønsker at mødes med naalakkersuisut om. Vi har også været kritiske og har et ønske om, at der tages ansvar.
Ønsker svar fra Naalakkersuisoq
Simigaq Heilmann fortalte, at kommunen har fået en præsentation fra Polar Seafood om situationen. Derefter har de nedsat en arbejdsgruppe med fokus på dialog.
Dog påpeger borgmesteren, at ansvaret i sidste ende ligger hos naalakkersuisut.
- Derfor håber jeg inderligt, at der bliver handlet.
Simigaq Heilmann fortæller, at kommunen har sendt en henvendelse og anmodet om et møde med naalakkersuisoq for fiskeri, Peter Borg (D).
Men ifølge borgmesteren har mødet endnu ikke fundet sted.
I mellemtiden har kommunen sendt spørgsmål til naalakkersuisoq i håb om, at alle kan få størst udbytte ud af mødet.
- Jeg håber, at vi kan mødes med dem inden for den nærmeste fremtid, siger borgmesteren.
Hvordan vil I sikre, at de lokale ikke ender som arbejdsløse?
- Vores hovedbudskab er naturligvis, at fabrikken ikke skal lukke.
- Vi vil forsvare de folk, der forsørger sig selv, og derfor håber vi, at naalakkersuisut vil værdsætte det faktum, og at de lokale fortsat kan blive boende her.