Atuarfik Inussuk markedsføres som ny skole i brug – men står stadig tom

På det sociale medie Linkedin bliver den nye skole i Nuuk beskrevet som hele byens nye varetegn og et kulturelt mødested.
Men virkeligheden er en anden. For skolen er endnu ikke taget i brug, og Kommuneqarfik Sermersooq har iværksat en uvildig undersøgelse af projektet.
Arkitektfirmaet KHR Architecture – part of ARX, der står bag designet, beskriver i en video, hvordan den nye skole er formet af Grønlands natur og kultur.
Bygningerne er inspireret af klippelandskabet, ovenlyset skal trække dagslys ind i fællesområderne, og facaden er udsmykket med dyr og planter, der både skaber identitet og formidler forbindelsen til naturen.
Brugerne har taget godt i mod
Ifølge arkitekterne er målet at skabe en skole, der ikke kun giver de bedste rammer for læring, men også fungerer som hele byens nye mødested.
- Det er fantastisk at opleve, hvordan brugerne har taget imod den nye skole, siger Janina Zerbe, creative director hos KHR Architecture i videoen.
- Ved at skabe en skole i samarbejde med brugerne og med udgangspunkt i den lokale kultur har vi fået skabt en bæredygtig skole der giver rum for fællesskaber og giver børnene den bedste mulighed på en god start på livet, bliver der videre sagt i videoen.
Problemet er bare - skolen står stadig tom.
KNR har kontaktet arkitekterne bag projektet for at få svar på, hvordan de kan promovere skolen som om den allerede er i brug, og om de på tidspunktet for optagelsen af deres promoveringsvideo var klar over, at skolen endnu ikke er taget i brug.
I et skriftligt svar skriver Janina Zerbe, at arkitekterne ikke kan kommentere på selve sagen.
Janina Zerbe forklarer dog, at den omtalte “positive brugerrespons” ikke handler om skolens drift, men om de tidlige processer med brugerne samt dialogen med personalet i en tilknyttet daginstitution, som allerede er i funktion.
Den seneste officielle forklaring på forsinkelsen af byggeriet kom tilbage i december 2024, hvor Kommuneqarfik Sermersooq skriver i en pressemeddelelse, at der 'stadig er problemer med brandsikkerheden', efter at det i august sidste år blev meldt ud, at godkendelsen af brandsikkerheden forsinker byggeriet.