Asii Kleist Berthelsen rykker til bedste liga med FCK

Den grønlandske fodboldspiller Asii Kleist Berthelsen skal spille i den bedste række i dansk fodbold i den nye sæson med større ansvar end tidligere.
Asii Kleist Berthelsen er blevet tildelt større ansvar hos FC København Foto © : FC København
Skrevet af Noah Mølgaard
03. juni 2026 15:43

FC Københavns kvinder har sikret sig oprykning til A-ligaen efter en sikker sejr over FC Thy-Thisted i sidste uge. FC København har grønlandske Asii Kleist Berthelsen på holdet, der dermed for anden gang i sin karriere skal spille i den bedste række i Danmark.

FC Københavns kvinder har sat sig som målsætning for to år siden at rykke op til A-ligaen. Det er nu lykkedes, selvom der stadig mangler en spillerunde.

- Det er en stor lettelse, fordi holdet allerede havde oprykning som målsætning, da jeg blev en del af holdet, siger Asii Kleist Berthelsen til KNR.

Større ansvar

Det er et ungt hold, der har oplevet fornyelser i løbet af sæsonen.

- Det har taget sin tid at spille holdet sammen. Men nu synes jeg, at vi spiller godt og har også spillet gode træningskampe mod hold, der spiller i A-ligaen, hvor vi både har spillet uafgjort og vundet, siger Asii Kleist Berthelsen.

Hun flyttede til Danmark som bare 14-årig for at blive en bedre fodboldspiller. Hendes fremgang har også været tydelig. Hun var med i Fortuna Hjørrings A-ligahold, men tilbragte en del tid på udskiftningsbænken.

Nu har hun som bare 22-årig fået større ansvar på sit hold.

- Jeg var kun 16-18 år gammel, da jeg spillede for Hjørring. Og Hjørring er tophold i kvindefodbold. Jeg var derfor mest med som udskiftningsspiller og var kun inde de sidste par minutter, forklarer Asii Kleist Berthelsen.

- Nu er jeg med startopstillingen hos FC København og har på den måde fået tildelt større ansvar, siger Asii Kleist Berthelsen.

FC København mangler stadig en kamp i 1. division, hvor de skal møde FC Midtjylland, hvor der vil være fejring af oprykning efter kampen.