Rådet for Menneskerettigheders telefon er blevet hacket
En udenlandsk hacker er begyndt at ringe op til grønlændere fra Grønlands Råd for Menneskerettigheders (IPS) telefonnummer ved midnatstid.
Det skriver rådet i et opslag på facebook.
Derfor opfordrer Rådet for Menneskerettigheder borgere til ikke at tage telefonen, hvis man får et opkald fra dem om aftenen eller natten.
- Hvis du bliver ringet op fra Rådet for Menneskerettigheders mobilnummer 22 95 00 mellem kl. 16 og 08, så er det ikke os der ringer, skriver de.
Grønlands Råd for Menneskerettigheder har været i kontakt med Tusass og fået oplyst, at der er tale om et såkaldt spoofing-angreb, hvor hackere kan få det til at se ud som om, at de ringer fra et andet nummer, end de rent faktisk gør.
Det vil heller ikke være muligt at ringe til telefonnummeret i tidsrummet om aftenen og natten, da Rådet for Menneskerettigheder har valgt at lukke helt for nummeret i tidsrummet.