Nyt alderdomshjem kan være på vej i Uummannaq

Hvis projektet skal blive til virkelighed hurtigere, er der et håb om, at Selvstyret vil bidrage økonomisk.
Foto © : Malik Brøns / KNR
Skrevet af Andreas Wille
27. juni 2025 11:23
Versionist Karla Heilmann

Der bliver stadig flere ældre. Det gør sig også gældende i Uummannaq.

Kommunalbestyrelsen i Avannaata Kommunia behandlede onsdag sagen om opførelse af en ny bygning til ældre i Uummannaq. Forslaget om et nyt alderdomshjem blev godkendt. Forslagsstilleren var Sakio Fleischer fra Siumut.

Han udtalte følgende til kommunalbestyrelsen i forbindelse med forslaget:

– Da jeg kan se, at behovet for boliger bliver større og større, har jeg derfor fremsat forslag om, at der bliver opført et nyt alderdomshjem i Uummannaq, sagde Sakio Fleischer.

Flere på venteliste

Ifølge den præsentation, der blev givet under mødet, er der omkring 40 personer på venteliste til pladser i alderdomshjemmene i Avannaata Kommunia. I Uummannaq var der ved årets begyndelse tolv personer på venteliste. Derudover oplyser Avannaata Kommunia, at der også er ældre i bygderne i Uummannaq Fjorden som venter på plads.

Finansieringen af den nye alderdomshjem er dog endnu ikke fuldstændigt sikret. Ifølge en vurdering fra det tekniske udvalg i Avannaata Kommunia vil byggeriet koste 60 millioner kroner. Der skal søges om 30 millioner kroner – altså halvdelen af de anslåede omkostninger – hos Selvstyret.

Derfor er det stadig usikkert, om alderdomshjemmet kan blive til virkelighed.

Hvor stor bygningen bliver, og hvor mange ældre der vil være plads til, er ikke nævnt i dagsordensmaterialet fra mødet.