Ny aftale skal gøre det mere attraktivt at udnytte hele fisken

Fiskeskrog, indvolde og hoveder ender ofte som affald, fordi det ikke kan betale sig at udnytte dem. Nu sænker Royal Arctic Line fragten for at gøre det mere attraktivt at udnytte fiskens restprodukter.
Torskehoveder er blandt de restprodukter fra fiskeindustrien, som nu kan transporteres billigere ud af Grønland. Foto © : Royal Greenland
Skrevet af Isak Hüllert
06. november 2026 11:01

Lever, hoveder, skind, maver og fiskeskrog rummer værdifulde ressourcer. 

Alligevel bliver store mængder af fiskens restprodukter ikke udnyttet, fordi det ofte er for dyrt at transportere dem videre.

Det skal et nyt initiativ mellem Royal Arctic Line og tre af Grønlands største fiskeriselskaber nu lave om på.

Det oplyser Royal Greenland i en pressemeddelelse.

Udnyt al værdi

Aftalen betyder, at fragtraterne sænkes for såkaldte sidestrømme – de dele af fisken, der er tilbage efter den traditionelle forarbejdning.

Målet er at gøre det mere rentabelt at bruge restprodukterne til blandt andet fiskeolie og fiskemel frem for at lade dem gå til spilde.

- For Grønland giver det god mening at se på, hvordan vi kan få mere værdi ud af de ressourcer, vi allerede har, siger Niels Clemensen, administrerende direktør i Royal Arctic Line.

Han peger på, at bedre udnyttelse af fiskeressourcerne kan skabe grundlag for nye aktiviteter og arbejdspladser.

Mere lokal produktion

De lavere fragtrater skal ikke kun gøre det billigere at sende restprodukterne ud af landet.

De skal også gøre det mere attraktivt at transportere dem mellem indhandlingssteder og produktionsanlæg i Grønland. 

Dermed kan aftalen bane vej for mere lokal forarbejdning og større værdiskabelse.

Foto © : Royal Greenland

- Hvis flere sidestrømme ikke alene kan udnyttes bedre, men også forarbejdes i Grønland, skaber det nye muligheder for både produktion og værdiskabelse lokalt. Det er en udvikling, som hele branchen har interesse i at understøtte, lyder det i en fælles udtalelse fra fiskeindustrien.

Aftalen skal samtidig udnytte den ledige kapacitet på Royal Arctic Lines skibe, når de sejler ud af Grønland.

Selvstyret støtter op om intiativet

Også naalakkersuisoq for fiskeri, fangst, landbrug og selvforsyning, Peter Borg, hilser initiativet velkommen.

- Jeg er glad for at se, at der fra erhvervets side er taget større initiativer til at styrke forædlingen af fisk og skabe mere værdi af vores fiskeressourcer, udtaler han i pressemeddelelsen. 

- Samarbejdet mellem fiskeindustrien og Royal Arctic Line er et godt eksempel på, hvordan vi kan få en bedre udnyttelse af vores fiskeressourcer, nye forretningsmuligheder og større værdiskabelse i Grønland, når flere parter går sammen om det, udtaler Peter Borg.

Det flugter ifølge ham med naalakkersuisuts arbejde for at udnytte mere af fisken gennem etableringen af Greenland Ocean Cluster i samarbejde med Iceland Ocean Cluster.

Aftalen er allerede trådt i kraft og er indgået mellem Royal Arctic Line, Royal Greenland, Polar Seafood og Halibut Greenland.

Den særlige fragtordning gælder på lige vilkår for alle aktører i fiskerierhvervet.