Mette Frederiksen er i Grønland for at støtte op






Statsminister Mette Frederiksen er ankommet til Nuuk Lufthavn.
Hun skal opholde sig i Grønland indtil på fredag. Under besøget skal hun mødes med den kommende formand for naalakkersuisut, Jens-Frederik Nielsen, samt det kommende hold af naalakkersuisut.
Besøget kommer oven på, at kommende naalakkersiusoq for udenrigsanliggender og formand for Siumut, Vivian Motzfeldt, har meldt ud, at hun finder timingen upassende, da naalakkersuisut endnu ikke er godkendt i Inatsisartut - et udsagn Aqqalu Jerimiassen fra Atassut har bakket op om.
Det er et år og to uger siden, Mette Frederiksen sidst var i Grønland. Dengang var det i forbindelse med oprettelsen af EU-kontoret, hvor også Europa-Kommissionsformanden, Ursula von der Leyen, gæstede Nuuk.
Glæder sig til diskussionerne
I lufthavnen var det ikke muligt at få en kommentar fra den danske statsminister eller Múte B. Egede, der tog i mod hende. I stedet sagde Mette Frederiksen et par enkelte ord foran Hans Egedes Hus i Nuuk, hvor hun mødtes med den nye formand for naalakkersuisut, Jens-Frederik Nielsen.
Nogen mener, du først burde komme i næste uge, når den nye regering er godkendt. Hvad tænker du om det?
- Jeg har godt set, at den diskussion har været der, og jeg vil gerne sige til alle i Grønland, at jeg kun har et ønske, og det er at gøre alt, hvad jeg overhovedet kan for at passe på det her vidunderlige land og støtte det i en rigtig svær situation. Men nu er jeg her, og jeg glæder mig til de diskussioner, vi kommer til at have, sagde statsministeren.
Og så gentog hun det, hun og også Múte B. Egede har sagt flere gange:
- Grønland er grønlændernes, og USA skal ikke overtage det.
Og det er det budskab statsministeren sammen med naalakkersuisut vil levere de næste par dage, fortæller hun.