Mand idømt fem års anbringelse for to drabsforsøg
Onsdag eftermiddag faldt der dom i en sag, hvor en mand var tiltalt for sidste år at have skudt mod en bil i Nuuk.
Den tiltalte endte med at blive fundet skyldig i to gange forsøg på manddrab mod to personer, der befandt sig i bilen.
Dommen i Sermersooq Kredsret lød på fem års anbringelse i anstalten.
- Jeg synes, at det er et tilfredsstillende resultat, siger anklageren Andreas Kjølbro til KNR, efter at dommen er faldet.
Anklagemyndigheden gik oprindeligt efter forvaring eller alternativt seks års anbringelse.
- Det er en relativt streng foranstaltning, som er passende for det idømte, siger Andreas Kjølbro om dommen.
Han fortæller, at retten blandt andet lagde vægt på den tiltaltes unge alder, men at der også var andre ting, som trak i en skærpende retning.
Anklagemyndigheden har anmodet om betænkningstid, der betyder, at de har 14 dage til at beslutte, om de vil anke dommen.