Tørre lommesmerter: Ingen VM-kvalifikation for damelandshold i håndbold

Grønlandsk håndbold mangler penge. Derfor bliver håndboldkvinderne ikke tilmeldt til VM-kvalifikationsturnering i år.
Nationalsang før VM-kampen mod Paraguay i 2023. Nu bliver der lang pause til næste VM-deltagelse Foto © : TAAK
Skrevet af Noah Mølgaard
24. februar 2025 14:49

Næste VM-slutrunde i håndbold for kvinder i Tyskland og Holland bliver uden grønlandsk deltagelse.

Det er en kendsgerning efter, at Grønlands håndbold forbund TAAK kastede håndklædet i ringen på grund af økonomien og meddelte i denne uge, at Grønland ikke deltager ved VM-kvalifikationsturnering for kvinder i år.

Forbundets forskellige aktiviteter har presset økonomien så hårdt, at bestyrelsen til sidste måtte tage en tung beslutning.

- Så længe økonomien og rammerne er, som de er, vil vi køre ansvarlig økonomisk styring og besluttede, at vi ikke satser på at sende damerne afsted denne omgang, siger formand for TAAK Carsten Olsen til KNR.

Set i bakspejlet

Det er antiklimaks, efter at stort set hele Grønland så med, da håndboldkvinderne vandt VM-kvalifikationsturneringen i multihallen Inussivik i Nuuk i sommeren 2023. Og igen da de deltog ved VM-slutrunden i slutningen af samme år.

Samtidig med damernes VM deltog dameungdomslandsoldet også ved VM-kvalifikationsturneringen og kvalificerede sig.

De store internationale opgaver fortsatte i 2024, hvor herrelandsholdet deltog ved VM-kvalifikationsturneringen og dameungdomslandsholdet deltog ved VM i Kina.

Og hvis man skulle være bagklog:

- Set i bakspejlet skulle vi nok have meldt herrerne fra, men så havde vi fået ramaskriget der. Måske skulle vi faktisk have meldt flere fra i tidernes morgen, siger Carsten Olsen.

Og historisk set har tidligere forsøg med herre- og damelandshold kuldsejlet, hvor begge landshold deltog ved VM i 2001. Damernes landshold blev også lukket kort tid efter VM dengang.

Fremtiden for landsholdene

Nu skal TAAK have rettet op på økonomien, inden internationale aktiviteter bliver genoptaget.

Carsten Olsen har et ønskescenarie, hvor damelandsholdet i håndbold fortsat eksisterer.

- Det skal være en sund enhed på lige fod med herrerne. De skal også samles meget mere. Der skal komme meget mere struktur ind i arbejdet nu, og det arbejde er allerede i gang, siger Carsten Olsen.

Han fortæller også, at TAAK er i dialog med islandske og færøske håndboldforbund om samarbejde, der kan skabe flere aktiviteter ud over fremtidige VM-kvalifikationsturneringer.

Du kan høre interviewet med Carsten Olsen i sin fulde længde i radiosporten i KNR, der sendes klokken 16.30 til 18.00 mandag eftermiddag. Programmet kan efterfølgende også høres som podcast.