Medie: IA og Siumut står til tilbagegang i måling

Det tegner til tilbagegang for koalitionspartierne Inuit Atagatigiit og Siumut i en ny meningsmåling, som analysefirmaet Verian har lavet for Sermitsiaq og Berlingske.
Det skriver Sermitsiaq.
Målingen er lavet i perioden 22. til 27. januar i år - altså kort før udskrivelse af valget til Inatsisartut. Her er 497 borgere blevet spurgt via en undersøgelse på nettet, hvilket parti de vil stemme på, hvis der var valg dagen efter.
Og her står IA til at gå tilbage fra 36,6 ved valget i 2021 til godt 31 procent af stemmerne i dag.
Det andet koalitionsparti, Siumut, går tilbage fra 29,5 procent af stemmerne ved seneste valg til 21,9 procent af stemmerne i dag.
I stedet ser flere vælger ud til at søge mod især Demokraatit, som vil mere end fordoble sit stemmetal, hvis det står til de adspurgte vælgere. Partiet går fra godt 9 procent ved seneste Inatsisartut-valg til hele 18,8 procent i dag.
Også Naleraq går frem i målingerne. For fire år siden fik partiet 12 procent af stemmerne ved valget til Inatsisartut. Ifølge den nye meningsmåling står partiet til at få 16 en halv procent af stemmerne.
Også Atassut går frem fra knap 7 procent af stemmerne for fire år siden til 9,7 procent i dag.
Det er dog værd at bemærke, at hele 30 procent af de knap 500 adspurgte personer har svaret "ved ikke" til, hvem de ønsker at stemme på.