Greenland Cruises udvider flåden: Vil byde ind på servicekontrakt

Greenland Cruises har fået en Targa 44 og vil udvide flåden med yderligere to både for at kunne byde ind på servicekontrakten fra 2030.
Foto © : Greenland Cruises
Skrevet af Markus Valentin
08. juni 2026 07:36

Greenland Cruises har netop investeret i, hvad der bliver deres sjette båd i flåden.

Det fortæller direktør Ivik Knudsen-Ostermann. Båden er en Targa 44 og er dermed virksomhedens største sammenlignet med de andre Targa 37.

- Det betyder jo, at vi kan løfte flere og flere opgaver. Den sidste båd, vi har fået, er den største turbåd, der findes.

Virksomheden blev grundlagt i 2022, og det er da også gået hurtigt siden da, fortæller direktøren.

- Der er i forvejen rigtig mange operatører i Nuuk. Jeg købte min første turbåd i 2020, og selvom de andre operatører er større, så er vi de største, som er 100 procent grønlandsk ejet.

- Jeg har altid gået meget op i, at Grønland skal være lokal og skattekronerne skal blive i Grønland.

Ivik Knudsen-Ostermann er direktør i Greenland Cruises. Han fortæller, at indkøbet af den nye Targa 44 blandt andet skal sørge for stabil fremkomst til Kapisillit og Qeqertarssuatsiaat i al slags vejr. Foto © : Privat

Lokale opgaver

Direktøren fortæller, at selskabets indtægter i dag er nogenlunde lige fordelt mellem private turister i sommersæsonen og så ture for lokale samt det offentlige i lavsæsonen.

- Vi har allerede en del sejlads for det offentlige. Hvor vi sejler til de nærliggende bygder i Nuuk. Vi hjælper også sundhedsvæsenet med evakueringer.

Her kan den nye Targa 44 bidrage til at løse nogle af de opgaver.

- Især til Kapisillit og Qeqertarsuatsiaat er det rart at kunne have en båd, der kan komme hurtigt frem i alt slags vejr.

Den nye Targa 44 er syv fod længere end de mindre Targa 37, som Greenland Cruises har i flåden. Foto © : Privat

Mål for fremtiden

Ivik Knudsen-Ostermann og Greenland Cruises har i dag mellem 12 til 14 ansatte, fortæller direktøren.

Indtil for nyligt har virksomheden stadig kørt over computeren fra den private sofa, men for en måned siden åbnede de kontor i Nuuk.

Herfra er drømmen, at selskabet kan investere i to yderligere Targa 37, så de kan gøre sig klar til at byde ind på servicekontrakten for Sisimiut, Maniitsoq og Nuuk.

- Det er vores mål, at vi vil byde ind på servicekontrakten, og vi kan overtage den fra 2030.

- Der vil vi selv kunne dække Nuuk, hvorimod i Sisimiut og Maniitsoq, der vil vi skulle indgå nogle samarbejder med lokale operatører.