Demokraatit indgår samarbejde med dansk parti

Liberal Alliance skal fremover samarbejde politisk med Demokraatit oplyser begge partier.
Jens-Frederik Nielsen konstaterer, at "vi står midt i en spændende og afgørende tid i forholdet mellem Grønland og Danmark".
Skrevet af Ritzau
08. januar 2025 15:47

Formanden for Demokraatit, Jens Frederik Nielsen, og den politiske leder af det danske parti Liberal Alliance, Alex Vanopslagh, har onsdag underskrevet en politisk samarbejdsaftale mellem partierne.

Det oplyser Liberal Alliance i en pressemeddelelse til Ritzau.

Ifølge Vanopslagh giver det god mening, fordi partierne "på lange stræk" deler værdisæt.

- Derfor er jeg enormt glad for, at vi formaliserer samarbejdet med vores grønlandske kolleger i Demokraatit, som jeg har lært at kende over det
seneste år og fået et meget godt indtryk af, siger Vanopslagh i pressemeddelelsen.

Samarbejdet skal blandt andet føre til, at partierne deler viden med hinanden om fælles emner i Danmark og Grønland.

Helt generelt fylder Grønland en del i den politiske debat i øjeblikket. Der er spørgsmålet om Grønlands selvstændighed. Og så har USA's tidligere og kommende præsident, Donald Trump, igen udtrykt interesse for Grønland.

Jens-Frederik Nielsen konstaterer, at "vi står midt i en spændende og afgørende tid i forholdet mellem Grønland og Danmark".

- Uanset hvad udfaldet heraf bliver, så er der ingen tvivl om, at der i den nærmeste fremtid vil være et stort behov for en god dialog og et godt samarbejde.

- Her er det vigtigt for os i Demokraatit med en partner, der deler vores værdier, og som har en grundlæggende respekt for Grønlands ønske om mere selvbestemmelse, siger han i pressemeddelelsen.

Samarbejdet betyder konkret, at de to partiledere får faste møder med hinanden fremover. Desuden vil Demokraatit kunne deltage i Liberal Alliances gruppemøder på Christiansborg, hvis altså Demokraatit bliver valgt ind i Folketinget.

Der er fire nordatlantiske mandater i Folketinget. To fra Grønland og to fra Færøerne.

Det er ganske almindeligt med politiske samarbejdsaftaler mellem danske og nordatlantiske partier. Eksempelvis kan det grønlandske folketingsmedlem Aki-Matilda Høegh-Dam fra partiet Siumut deltage i gruppemøder hos Socialdemokratiet.