Angutimmarik Kreutzmann siger hurtigt farvel til fransk håndbold

Håndboldlandsholdspilleren Angutimmarik Kreutzmann vender tilbage til dansk håndbold efter et kort ophold i den franske klub Dijon. Det meddelte hans tidligere klub Nordsjælland Håndbold i går.
Skrevet af Karsten Sommer
23. august 2014 12:20

Angu - som han kaldes i sin gamle klub - følte at der blev for langt hjem til vennerne.

-Jeg er glad for at være tilbage i Nordsjælland. Dijon var ellers en dejlig klub. Men jeg fandt ud af at Dijon var for langt fra venner og bekendte, og samtidig var sproget også en barriere, da alt foregik på fransk. Nu fokuserer jeg i stedet på Nordsjælland Håndbold, hvor jeg kender de fleste i klubben, siger Angutimmarik Kreutzmann til Frederikborg Amts Avis.

Angu er 26 år og har spillet mere end 30 landskampe for Grønlands landshold. I foråret blev han topscorer for Grønland i VM-kvalifikationsturneringen, men det var som bekendt ikke nok til at sikre endnu en billet til VM.

-Vi er glade for, at Angu er tilbage i Nordsjælland Håndbold, og ser ham som en vigtig spiller på holdet i den kommende sæson, siger sportschef Peter Ingemann Bentsen til avisen.

Angutimmarik Kreutzmann er allerede stødt til holdet, som i denne weekend er i Schweiz.

Her deltager Nordsjælland Håndbold  i en international turnering med hold fra Finland, Belgien, Schweiz samt landsholdet fra Algeriet.

Nordsjælland rykkede i år ned fra Håndboldliagen, og spiller i den ny sæson i den næstbedste række i Danmark.