Assi: Simon Uldum

Folketingimut qinigaasut 179-it kikkuunersut takuuk

Angutit 109-t arnallu 70-it Folketingimut qinigaapput. Folketingi qinersinerup kingorna qanoq katitigaanersoq takuuk.

Taasinerit kisinneqareernerini Folketingimut ilaasortanngortut 179-it kikkuunersut takuneqarsinnaalerpoq. Arnat 70-iupput angutillu 109-ullutik.

Partiit qulit Folketingimi ilaasortaatitaqalerput, kikkut sumilu qinigaasimanersut ataani takuneqarsinnaavoq.

NUNATSINNIT:

Inuit Ataqatigiit: Aaja Chemnitz Larsen.

Siumut: Aki-Matilda Høegh-Dam.

SAVALIMMIUNIT:

Sambandspartiet: Edmund Joensen.

Socialdemokratiet: Sjúrdur Skaale.

* SOCIALDEMOKRATIET - 48 mandater (12 kvinder og 36 mænd).

Københavns Storkreds: Pernille Rosenkrantz-Theil, Peter Hummelgaard, Lars Aslan Rasmussen.

Københavns Omegns Storkreds: Mattias Tesfaye, Morten Bødskov, Jeppe Bruus og Kasper Sand Kjær.

Nordsjællands Storkreds: Nick Hækkerup, Rasmus Stoklund, Henrik Møller.

Bornholms Storkreds: Lea Wermelin.

Sjællands Storkreds: Magnus Heunicke, Astrid Krag, Kaare Dybvad, Rasmus Horn Langhoff, Lennart Damsbo-Andersen, Kasper Roug, Mette Gjerskov, Henrik Sass Larsen.

Fyns Storkreds: Dan Jørgensen, Trine Bramsen, Bjørn Brandenborg, Jan Johansen, Julie Skovsby.

Sydjyllands Storkreds: Benny Engelbrecht, Anders Kronborg, Jesper Petersen, Troels Ravn, Birgitte Vind, Christian Rabjerg Madsen.

Østjyllands Storkreds: Nicolai Wammen, Leif Lahn Jensen, Henrik Dam Kristensen, Camilla Fabricius, Jens Joel, Malte Larsen, Daniel Toft Jakobsen.

Vestjyllands Storkreds: Annette Lind, Thomas Jensen, Mogens Jensen, Anne Paulin.

Nordjyllands Storkreds: Mette Frederiksen, Bjarne Laustsen, Simon Kollerup, Flemming Møller Mortensen, Orla Hav, Rasmus Prehn, Ane Halsboe-Jørgensen.

* VENSTRE - 43 mandater (15 kvinder og 28 mænd).

Københavns Storkreds: Tommy Ahlers, Jan E. Jørgensen, Martin Geertsen.

Københavns Omegns Storkreds: Karen Ellemann, Mads Fuglede, Kim Valentin.

Nordsjællands Storkreds: Sophie Løhde, Hans Andersen, Claus Hjort Frederiksen.

Bornholms Storkreds: Peter Juel-Jensen.

Sjællands Storkreds: Lars Løkke Rasmussen, Marcus Knuth, Jacob Jensen, Morten Dahlin, Bertel Haarder, Stén Knuth, Louise Schack Elholm.

Fyns Storkreds: Lars Chr. Lilleholt, Erling Bonnesen, Marlene Ambo-Rasmussen, Jane Heitmann.

Sydjyllands Storkreds: Ellen Trane Nørby, Anni Matthiesen, Hans Christian Schmidt, Eva Kjer Hansen, Christoffer Aagaard Melson, Ulla Tørnæs.

Østjyllands Storkreds: Jakob Ellemann-Jensen, Michael Aastrup Jensen, Britt Bager, Troels Lund Poulsen, Fatma Øktem, Heidi Bank.

Vestjyllands Storkreds: Inger Støjberg, Kristian Jensen, Thomas Danielsen, Carsten Kissmeyer, Kristian Pihl Lorentzen.

Nordjyllands Storkreds: Preben Bang Henriksen, Karsten Lauritzen, Marie Bjerre, Torsten Schack Petersen, Anne Honoré Østergaard.

* DANSK FOLKEPARTI - 16 mandater (6 kvinder og 10 mænd).

Københavns Storkreds: Peter Skaarup.

Københavns Omegns Storkreds: Pia Kjærsgaard.

Nordsjællands Storkreds: Morten Messerschmidt.

Sjællands Storkreds: Søren Espersen, René Christensen, Liselott Blixt.

Fyns Storkreds: Jens Henrik Thulesen Dahl, Alex Ahrendtsen.

Sydjyllands Storkreds: Kristian Thulesen Dahl, Marie Krarup, Karina Adsbøl.

Østjyllands Storkreds: Hans Kristian Skibby, Mette Hjermind Dencker.

Vestjyllands Storkreds: Dennis Flydtkjær.

Nordjyllands Storkreds: Bent Bøgsted, Lise Bech.

* DE RADIKALE - 16 mandater (9 kvinder og 7 mænd).

Københavns Storkreds: Ida Auken, Jens Rohde, Samira Nawa.

Københavns Omegns Storkreds: Sofie Carsten Nielsen, Stinus Lindgreen.

Nordsjællands Storkreds: Martin Lidegaard, Kristian Hegaard.

Sjællands Storkreds: Zenia Stampe, Kathrine Olldag.

Fyns Storkreds: Rasmus Helveg Petersen.

Sydjyllands Storkreds: Lotte Rod.

Østjyllands Storkreds: Morten Østergaard, Katrine Robsøe, Anne Sophie Callesen.

Vestjyllands Storkreds: Andreas Steenberg.

Nordjyllands Storkreds: Marianne Jelved.

* SF - 14 mandater (11 kvinder og 3 mænd).

Københavns Storkreds: Pia Olsen Dyhr, Carl Valentin, Halime Oguz.

Københavns Omegns Storkreds: Ina Strøjer-Schmidt.

Nordsjællands Storkreds: Trine Torp.

Sjællands Storkreds: Jacob Mark, Astrid Carøe, Anne Valentina Berthelsen.

Fyns Storkreds: Karsten Hønge.

Sydjyllands Storkreds: Karina Lorentzen Dehnhardt.

Østjyllands Storkreds: Kirsten Normann Andersen, Charlotte Broman Mølbæk.

Vestjyllands Storkreds: Signe Munk.

Nordjyllands Storkreds: Lisbeth Bech Poulsen.

* ENHEDSLISTEN - 13 mandater (6 kvinder og 7 mænd).

Københavns Storkreds: Pernille Skipper, Rosa Lund, Rune Lund, Jette Gottlieb.

Københavns Omegns Storkreds: Søren Søndergaard.

Nordsjællands Storkreds: Mai Villadsen.

Sjællands Storkreds: Christian Juhl, Eva Flyvholm.

Fyns Storkreds: Victoria Velasquez.

Sydjyllands Storkreds: Henning Hyllested.

Østjyllands Storkreds: Søren Egge Rasmussen (Nikolaj Villumsen blev valgt til både Europa-Parlamentet og Folketinget og giver sit folketingsmandat videre til Søren Egge Rasmussen).

Vestjyllands Storkreds: Jakob Sølvhøj.

Nordjyllands Storkreds: Peder Hvelplund.

* DE KONSERVATIVE - 12 mandater (6 kvinder og 6 mænd).

Københavns Storkreds: Katarina Ammitzbøll.

Københavns Omegns Storkreds: Rasmus Jarlov.

Nordsjællands Storkreds: Mette Abildgaard, Birgitte Bergman.

Sjællands Storkreds: Naser Khader, Brigitte Klintskov Jerkel.

Fyns Storkreds: Mai Mercado.

Sydjyllands Storkreds: Niels Flemming Hansen.

Østjyllands Storkreds: Mona Juul.

Vestjyllands Storkreds: Søren Pape Poulsen, Orla Østerby.

Nordjyllands Storkreds: Per Larsen.

* ALTERNATIVET - 5 mandater (1 kvinde og 4 mænd).

Københavns Storkreds: Uffe Elbæk.

Københavns Omegns Storkreds: Sikandar Siddique.

Sjællands Storkreds: Rasmus Nordqvist.

Østjyllands Storkreds: Torsten Gejl.

Nordjyllands Storkreds: Susanne Zimmer.

* NYE BORGERLIGE - 4 mandater (2 kvinder og 2 mænd).

Nordsjællands Storkreds: Mette Thiesen.

Sjællands Storkreds: Peter Seier Christensen.

Sydjyllands Storkreds: Pernille Vermund.

Østjyllands Storkreds: Lars Boje Mathiesen.

* LIBERAL ALLIANCE - 4 mandater (0 kvinder og 4 mænd).

Københavns Storkreds: Simon Emil Ammitzbøll-Bille.

Sydjyllands Storkreds: Henrik Dahl.

Østjyllands Storkreds: Ole Birk Olesen.

Vestjyllands Storkreds: Alex Vanopslagh.

* Nordatlantiske mandater: 4 (2 kvinder og 2 mænd).

Kilder: Ritzau, Danmarks Statistik.

/ritzau/

Isummersuutit

#FQ2019

Aaja Chemnitz Larsen, folketingskandidat for Inuit Ataqatigiit, afgiver sin stemme til Folketingsvalget i Godthåbshallen i Nuuk. Foto: Christian Sølbeck. (Foto: Christian Klindt Sølbeck/Ritzau Scanpix)

LIVE: Aki Mathilda Høegh Dam aamma Aaja Chemnitz Larsen Folketingimut qinigaapput