Politi i Nuuk: Rykker ud til hash-ransagninger på flere adresser

Fredag aften gjorde en patrulje i Nuuk sig et usædvanligt fund, som førte til en større narkosag med efterfølgende ransagninger.
Klokken 18.00 standsede politiet en bil, mistænkt for at indeholde hash.
Og formodningen viste sig at være korrekt. Politiet beslaglagde 230 gram hash og et større kontantbeløb.
Det fortæller Aputsiaq Hansen, der er vagtchef ved Grønlands Politi.
- Under standsningen af køretøjet blev en enkelt sigtet. Vedkommende er ikke fremstillet endnu, men er blevet sigtet for besiddelse af narko, hvor de venter et retsligt efterspil, fortæller han.
Efter sigtelsen af chaufføren, foretog politiet en ransagelse af flere adresser rundt omkring i Nuuk.
Men hvad der er kommet ud af ransagningerne, kan de ikke sige noget om på nuværende tidspunkt.
- Politiet foretaget efterfølgende ransagninger, men vi undlader at gå mere i detaljen, da der stadig er efterforskning i gang, fortæller Aputsiaq Hansen.
Trafikuheld ved mutten
Da klokken var 06.34 lørdag morgen kom endnu en anmeldelse ind til vagtcentralen.
Et trafikuheld fandt sted nær den tidligere Kristinemutten.
- Det viser sig, at personen havde stjålet bilen og ramt ind i en anden bil, fortælller vagtchefen.
Den stjålne bil blev totalskadet i ulykken, mens den anden slap med mindre materielskade og ingen personskade.
Den mistænkte står nu over for flere sigtelser, herunder biltyveri, ulovlig kørsel og manglende anmeldelse af uheldet.