Royal Greenland har fundet sin næste direktør

Royal Greenlands nye direktør har en miks af udenlandsk ledelseserfaring og grønlandsk forankring, skriver selskabet.
- Det er en stor ære at få lov til at stå i spidsen for Royal Greenland. Virksomheden spiller en helt central rolle – både i den grønlandske økonomi og i mange menneskers hverdag, siger den nyudnævnte direktør. Foto © : Royal Greenland
Skrevet af Ivik Kristiansen
12. september 2025 15:45

Toke Binzer bliver ny administrerende direktør i Royal Greenland.

Det skriver det selvstyreejede selskab i en pressemeddelelse. Dermed har Royal Greenland fundet sin næste permanente direktør, efter Susanne Arfelt Rajamand blev opsagt for et halvt år siden. Bestyrelsesmedlemmet Preben Sunke har fungeret som direktør siden da.

Toke Binzer tiltræder stillingen den 1. december. 

- Det er med stor glæde, at Royal Greenland byder Toke Binzer velkommen. Toke har vist sig som en stærk og moderne leder, og bestyrelsen ser frem til de muligheder, hans erfaring og ledelsesstil vil bringe, siger bestyrelsesformand Niels Thomsen.

Royal Greenland skriver, at Toke Binzer har med sin opvækst i Nuuk en personlig forankring i Grønland. Selskabet skriver videre, at Toke Binzer tidligere har siddet i ledende stillinger i udenlandske TDC og IBM. 

- Vi deler ambitionerne om strategisk fokus, eksekveringskraft og en stærk forankring i Grønland – så jeg ser meget frem til samarbejdet, siger Niels Thomsen.

Toke Binzer vendte i 2022 tilbage til Grønland i forbindelse med et jobskifte til Tusass.

- Det er en stor ære at få lov til at stå i spidsen for Royal Greenland. Virksomheden spiller en helt central rolle – både i den grønlandske økonomi og i mange menneskers hverdag. Jeg ser frem til, sammen med organisationen, at styrke vores forretning internationalt og skabe værdi til gavn for hele Grønland, siger Toke Binzer.