På et lille kontor i Nuuk vokser store drømme - og nye veje for byens drenge

Hos Mind Your Own Business i Nuuk arbejder to unge kvinder hver dag for at give byens drenge og unge mænd en fremtid at tro på – gennem fællesskab, relationer og små virksomheder, der vokser til store forandringer.
Natuk Rosing Fleischer og Aviaaja Pedersen Lynge driver Mind Your Own Business i Nuuk. Gennem trivselsfremmende forløb hjælper de hver dag drenge og unge mænd mod en bedre tilværelse. Foto © : Victoria Julie Schou / KNR
08. november 2025 10:00

Det er to unge kvinder der er nogen af de bærende kræfter i udviklingen af mange drenge og unges mænds trivsel i Nuuk. 

På Mind Your Own Business lille kontor i byen sidder de hver dag, og arbejder for en sag, der fylder langt mere end rummets kvadratmeter: at give byens drenge og unge mænd en fremtid at tro på.

Natuk Rosing Fleischer og Aviaaja Pedersen Lynge, er med til at skabe trivselsfremmende forløb for drenge og unge mænd i Nuuk mellem 13 og 21 år, hvor de gennem forløbet udvikler og producerer deres egen mikrovirksomhed, i samarbejde med frivillige lokale kræfter og erhvervspartnere.

Men det er ikke fordi, at virksomheder og kapital er det vigtigste. 

Deres fokus er først og fremmest at på at få de unge i beskæftigelse. At fremme deres trivsel. At de skaber sunde relationer og får gode forbilleder – så de også selv kan blive det.

- Det er jo ikke et mål i sig selv at de skal tjene mange penge. Det er dejligt hvis de gør, men det vigtige er, at der bliver bygget nogen gode relationer op undervejs. At der er nogle voksne som dukker op hver uge og er interesseret i de her unge drenge og får dem til at åbne sig op, fortæller Natuk Rosing Fleischer fra Mind Your Own Business.

De unge drenge har brug for et skub – og nogen der tror på dem

At det netop er unge drenge og mænd der er målgruppen, er ikke tilfældigt.

Det er nemlig dem der fylder mest i statistikkerne.

Tallene viser, at det er drenge der ikke kommer videre efter folkeskolen. Der er færre af dem i uddannelse og færre af dem i beskæftigelse. Og så er det også dem der har den største psykiske mistrivsel.

Men i Mind Your Own Business sidder Natuk Rosing Fleischer, koordinator for politiske og strategiske partnerskaber og projektkoordinator Aviaaja Pedersen Lynge, og forsøger at gøre noget ved de tal.  

De er netop kommet fra et møde med Air Greenland da KNR møder dem. De har lige landet et nyt partnerskab med flyselskabet.  

- Vores fokus er at først og fremmest at få de unge drenge videre i uddannelse og beskæftigelse. Mind Your Own Business er en trivselsfremmende og forebyggende indsats, hvor iværksætteri er med til at fremme drengenes personlige og faglige udvikling, fortæller Aviaaja Pedersen Lynge.

Siden januar 2019 har Mind Your Own Business etableret i alt 16  mikrovirksomheder i Nuuk. Hvert år etableres to mikrovirksomheder med 6-12 drenge i hver. Drengene mødes to timer om ugen, hvor de lærer at etablere en mikrovirksomhed fra bunden. De lærer at udvikle, producere, markedsføre og sælge deres produkt.

Sammen med frivillige venturepiloter og erhvervsmentorer fra lokalområdet laver de forretningsplaner og får hjælp til at udvikle deres produkter. 

- Det er helt almindelige folk fra civilsamfundet der er frivillige mentorer, og så er der mentorer fra erhvervslivet. De er alle sammen voksne mennesker som hjælper med at få virksomheden i mål. Men de har også forskellige baggrunde og bidrager med forskellige menneskelige egenskaber, som kommer i spil, fortæller Natuk Rosing Fleischer.

Når de ikke er ude til workshops og virksomhedsbesøg med drengene, bruger Aviaaja Pedersen Lynge og Natuk Rosing Fleischer tiden på deres lille kontor i Nuuk, hvor de udvikler forløb, søger funding, sikrer partnerskaber og holder kontakten med lokale mentorer og erhvervspartnere – og altid har døren åben, hvis drengene kigger forbi. Foto © : Victoria Julie Schou / KNR

Når lokalsamfundet træder til

Natuk Rosing Fleischer og Aviaaja Pedersen Lynge er begge glade for, hvor stærkt netværket omkring Mind Your Business er vokset. Udover de frivillige venturepiloter, dukker der også ofte voksne op til de ugentlige møder, helt uopfordret.

De kommer forbi for at tilbyde deres hjælp. Nogen kommer for eksempel og hjælper drengene med at designe logoer til deres virksomhed.  

Og det er netop det stærke lokale netværk omkring drengene, der er grunden til, at Mind Your Own Business har formået at etablere sig så godt i Nuuk, mener Aviaaja Pedersen Lynge.

- Frivillighed i den konstellation er forholdsvis nyt i Grønland. Der er en masse indsatser for at fremme frivillighed og fokus på at prøve at få det normaliseret. Vores oplevelse er heldigvis, at folk gerne vil, og at vores erhvervspartnere er en kæmpe ressource i den sammenhæng.

To nye mikrovirksomheder er netop startet op, og vil frem til foråret lære at bygge en mikrovirksomhed op helt fra bunden. 

Først skal drengene mødes til ideudvikling, for at finde ud af, hvilken slags virksomhed det er, de skal etablere. Bagefter bliver mentorerne tilknyttet, så de og drengene lærer hinanden at kende. Undervejs er der både workshops og virksomhedsbesøg. Noget som drengene går meget op i.

Mange virksomhedsbesøg og arbejdstimer senere fremviser de som det sidste deres produkt i slutningen af forløbet, hvor det hele kulminerer med det afsluttende event, Business Awards. Her kommer både erhvervsaktører, frivillige, familie, venner og kærester. 

- Nogen af drengene starter jo i forløbet med slet ikke at turde sige noget. Og så lige pludselig, stå står de der, meget stolte, og præsentere deres produkt foran rigtig mange mennesker. Det er virkelig imponerende, siger Natuk Rosing Fleischer og fortsætter.

- Og det er den her følelse af, at de får en succesoplevelse. Og de som møder op til Business Awards, er også gode til at give drengene feedback, og vise dem, at det er godt gået. Så de står jo der, og er virkelig stolte af deres produkt. 

På væggen på Mind Your Own Buisness kontor hænger billeder af drengene side om side med de lokale erhvervspartnere og venturepiloter. Foto © : Victoria Julie Schou / KNR

På kontorbordet hos Aviaaja Pedersen Lynge og Natuk Rosing Fleischer ligger et eksempel på et af de seneste produkter som er kommet ud et forløb hos Mind Your Own Business.

Stakkevis af små gennemsigtige poser med fidget-ringe. Sirligt pakket med et en lille flyer og logo på. Lavet af en gruppe drenge fra firmaet UNFOCUSED. Ringe i to lag, hvor man med de andre fingre kan spinne det øverste lag, altså dreje det rundt, når rastløsheden melder sig. En slags moderne stressbold, kan man måske sige.  

Ideen startede med at drengene selv havde svært ved at fokusere og oplevede uro i kroppen, når de skulle koncentrere sig. Derfor udviklede de en funktionel ring til at afhjælpe netop dette problem. De fik sat den i produktion og nu sælges den i streetwear butikken Bolt Lamar i Nuuk. 

Det er dog ikke alle drengene der har problemer med uro og med at holde koncentrationen. 

Selvom det er en bestemt målgruppe der kommer i forløb hos Mind Your Own Business, er drengenes bagland alligevel meget forskelligt. 

Mens nogen er med fordi de syntes det lyder spændende, er andre der fordi de har mere målrettet brug for hjælp til uddannelse, arbejde og opkvalificering. Derfor har Mind Your Own Business også et samarbejde med Majoriaq.

Men andre har også bare brug for nogen andre at være sammen med. 

- Jeg har også haft nogen, der selv har kontaktet os, og som ikke havde nogen venner eller netværk, og derfor har spurgt, om de måtte være med, fortæller Natuk Rosing Fleischer. 

Relationerne er nøglen til forandring

Mind Your Own Business i Nuuk har siden januar 2019 modtaget støtte fra Tuborgfondet og har netop modtaget en million kroner i støtte gennem Nordatlant-puljen til det videre arbejde.

Og selvom det oprindeligt er et dansk initiativ, oplever de i Nuuk fordelene af et mindre samfund, hvor folk ofte kender hinanden. 

- Vi har et privilegie i, at relationen kan være tæt her og at vi møder drengene ude i byen, fortæller Natuk Rosing Fleischer. 

Aviaaja Pedersen Lynge fortsætter. 

- I dag mødte vi tre af drengene i Majoriaq som lige har været med i et forløb. Og vi snakkede med dem om hvordan det gik, hvordan de havde det, og kunne se, at de var i gang. Det er jo dejligt. Og så bliver de også en del af de nyeste forløb, som en slags mentorer for de nye. Så kommer de, når vi skal holde oplæg, og fortæller deres historie.

Men den tætte relation gælder ikke kun mellem drengene i forløbet og Natuk Rosing Fleischer og Aviaaja Pedersen Lynge. Den mærkes også i lokalsamfundet.

- Vi mærker det også fra de frivillige som gerne vil hjælpe, og som ikke får noget for det. Men det er også noget af det, der er ret fint ved vores by. Fordi man mærker bare lysten til at tage medansvar, siger Natuk Rosing Fleischer.

Det er den tætte relation der er bærende for Aviaaja Pedersen Lynge og Natuk Rosing Fleischer. Både til drengene og til lokalsamfundet. Foto © : Victoria Julie Schou / KNR

Tålmodighed, tillid – og et stort hjerte for drengene

For Aviaaja Pedersen Lynge og Natuk Rosing Fleischer betyder det meget, at de gennem de tætte relationer kan følge med i, hvordan drengene har det. 

Og det er netop også den tætte relation til drengene der gør arbejdet så meningsfuldt for dem, fortæller Natuk Rosing Fleischer.

- Det jeg brænder for, det er at jeg kan se, hvor meget det giver. Også hvor meget jeg selv får ud af det. Det er meget givende at lære de her drenge at kende og se deres udvikling. Og så er det også bare helt vildt sjovt! 

Den åbenhed præger også måden, de arbejder på til daglig.

Og er nok også det der gør, at det går så godt, mener de. Det er friheden til, at drengene bare kan dukke op hos dem, hvis de vil. Hvis de banker på, er døren altid åben. 

- Og jeg tror også, at det er fordi, at en del af metoden er, at der er meget fokus på, at vi ikke peger fingre. Det er fedt, hvis de kommer. Og hvis de ikke kommer, så ringer vi og siger, at vi savner dem. At vi manglede dem i dag, siger Aviaaja Pedersen Lynge.

For det er ikke altid nemt at holde motivationen ved lige, fortsætter Natuk Rosing Fleischer.

- Men hvis de mister motivation hen ad vejen, så glemmer vi bare mikrovirksomhederne lidt, og så fokusere vi på det sociale. 

Det er en tilgang, der kræver tålmodighed og nærvær, men også en, der skaber resultater. For mens mikrovirksomhederne nogle gange må vige for det sociale arbejde, så er det netop her, forandringen begynder. Det er nemlig relationerne der bærer projektet frem.

Og for både Natuk Rosing Fleischer og Aviaaja Pedersen Lynge er der ingen tvivl om hvad de håber fremtiden vil føre til for Mind Your Own Business.

- Vi drømmer om, at vi kan udvide til en anden by. Og forhåbentlig til hele Grønland på et tidspunkt. Men vi begynder stille og roligt, og prøver forhåbentlig med en ny by på et tidspunkt og ser om det kan fungere, fortæller Aviaaja Pedersen Lynge.