Navnene på de valgte

Her er navnene på de valgte kandidater:

Nord-kommunen

Geografiske mandater:

Otto Jeremiassen (S), Kangaatsiaq

Jess Svane (S), Qasigiannguit

Palle Jerimiassen (S), Ilulissat

Timooq Mølgaard (A), Qeqertarsuaq

Thimothæus Petersen (S), Upernavik

Jens Danielsen (S), Qaanaaq

Ane Hansen (IA), Aasiaat

Karl Tobiassen (S), Uummannaq

Øvrige mandater:

Knud Kristiansen (A), Upernavik

Kristian Jeremiassen (A), Aasiaat

Naja Petersen (A), Aasiaat

Ane Lone Bagger (D), Ilulissat

Bendt Kristiansen (IA), Ilulissat

Edvardt Imm. Kristiansen (IA), Upernavik

Hans Aronsen (IA), Kangaatsiaq

Isak Hammond (IA), Uummannaq

Abel Karlsen (KP), Ilulissat

Anthon Frederiksen (KP), Ilulissat

Apollo Mathiassen (S), Uummannaq

Enok Sandgreen (S), Aasiaat

Karl-Kristian Kruse (S), Uummannaq

Midt-kommunen

Geografiske mandater:

Hermann Berthelsen (S), Sisimiut

Karl Lyberth (S), Maniitsoq

Øvrige mandater:

Bitten Heilmann (A), Maniitsoq

Karl Davidsen (A), Maniitsoq

Søren Alaufesen (A), Sisimiut

Palle Christiansen (D), Sisimiut

Agathe Fontain (IA), Sisimiut

Beathe Poulsen (IA), Maniitsoq

Katrine Larsen Lennert (IA), Sisimiut

Mimi Karlsen (IA), Maniitsoq

Alfred Olsen (S), Sisimiut

Efraim Olsen (S), Maniitsoq

Evelyn Frederiksen (S), Sisimiut

Hans Frederik Olsen (S), Sisimiut

Morten Siegstad (S), Sisimiut

ØstVest-kommunen

Geografiske mandater:

Andersine Hansen-Kristiansen (S), Ammassalik

Emilie Kunak (IA), Ittoqqortoormiit

Per Nukaaraq Hansen (K1), Ivittuut

Asii Chemnitz Narup (IA), Nuuk

Thiiooq Knudsen (S), Paamiut

Øvrige mandater:

Emilie Olsen (A), Nuuk

Gert Ignatiussen (A), Ammassalik

Astrid Fleischer Rex (D), Nuuk

Jens B. Frederiksen (D), Nuuk

Jonny Jensen (D), Nuuk

Lene Knüppel (D), Nuuk

Per Berthelsen (D), Nuuk

Adolf Holm (IA), Nuuk

Harald Bianco (IA), Ammassalik

Mille Søvndahl Pedersen (IA), Nuuk

Ove Karl Berthelsen (IA), Nuuk

Storm Ludvigsen (IA), Nuuk

Ane Egede Mathæussen (S), Nuuk

Doris Jakobsen (S), Nuuk

Martha Abelsen (S), Nuuk

Nikolaj Heinrich (S), Nuuk

Syd-kommunen

Geografiske mandater:

Simon Simonsen (S), Qaqortoq

Kalistat Lund (S), Narsaq

Kristine Raahauge (S), Nanortalik

Øvrige mandater:

Thomas Ezekiassen (A), Nanortalik

Carl Rødgaard (D), Qaqortoq

Aqqaluaq B. Egede (IA), Narsaq

Bena Olsen (IA), Nanortalik

Debora Kleist (IA), Nanortalik

Ingemann Dorph (IA), Nanortalik

Lisbeth Søvndahl Pedersen (IA), Qaqortoq

Kaj Egede (S), Qaqortoq

Kaj Lyberth (S), Qaqortoq

Kiista P. Isaksen (S), Narsaq

Ole Mølgaard-Motzfeldt (S), Narsaq

Samuel Simonsen (S), Nanortalik

Kommentarer

inatsisartut-sal-sep2019.jpg

Inatsisartuts Efterårssamling



Giv os et tip

Send en SMS til 1717

Skriv Unnia og derefter dit tip og send sms'en til 1717.
(du kan også skrive Tip i stedet for Unnia)

Giv os dit tip på knr.gl/1717

Eller send en email 1717@knr.gl

KNR TV: TekstTV

Tjek information her:

TTV s 113 Dagligt opdaterede nyheder

TTV s 400 Flyinformation ankomst/afgang

TTV s 350 TV oversigt

TTV s 610 Radio oversigt