Múte B. Egede kommenterer på den nye aftale
Múte B. Egede (IA), naalakkersuisoq for udenrigsanliggender, har netop været gæst hos KNR TV, inden han skulle videre med et fly.
- Aftalen afspejler dét, som har været (vores udgangspunkt, red.) fra starten af; Grønlands position anerkendes, siger Múte B. Egede.
- Grønlands selvbestemmelsesret anerkendes, og det grønlandske folks ret i henhold til den internationale folkeret, den anerkendes.
Adspurgt til, hvad hans budskab er til befolkningen lige nu, svarer naalakkersuisoq, Grønlands røde linjer ikke er overtrådt.
- Vores ståsted helt fra starten af har været, at vi har nogle linjer, at vi har en position, der er anerkendt, men at vi også helt fra starten af har sagt, at vi er klar til øget samarbejde inden for forsvarssikkerhed blandt andet med USA og andre vestlige alliancepartnere.
- Dét afspejler aftaleudkastet, der kommer nu.
Ny proces om militær tilstedeværelse
Den amerikanske forsvarsminister, Pete Hegseth, har fredag aften skrevet på det sociale medie X, at USA straks vil arbejde på at oprette en større militær tilstedeværelse i Grønland.
- Vi vil straks indlede processen med at udvikle en stor militær tilstedeværelse i den hensigtsmæssige del af Grønland, hvoraf der er mange, skriver Pete Hegseth.
Múte B. Egede vil ikke kommentere på selve aftalens indhold. Han kommenterer heller ikke direkte på den amerikanske forsvarsministers udmelding.
Dog siger han, at ånden fra forsvarsaftalen mellem USA og Danmark fra 1951 altid har været gældende.
- Den giver USA ret vide beføjelser for at have militært tilstedeværelse i Grønland.
- Fra Grønlands side har vi prøvet at nå frem til, at vi får vores fingeraftryk på aftalen og bliver en ligeværdig del af hele det her kompleks.
Naalakkersuisoq er ikke kun glad for aftalen på vegne af Grønland, men også for hele den vestlige alliance.
- Hele den vestlige alliance og sikkerheden i Arktis og Nordamerika bliver stærkere i dag i en verden, hvor der bliver mere og mere uorden.
Vi ved, at Trump før har truet med at annektere Grønland, kan vi være trygge ved den kommende aftale?
- Trump har tidligere i aftes selv meddelt, at vi snart har en aftale. Det betyder at parterne er klar til at skrive under på en aftale. Vi synes, fra naalakkersuisuts side, at vi har grund til at være forhåbningsfulde.
- De sidste snart to år har været udfordrende for den grønlandske befolkning. Vi har tænkt, om vi kan blive ved med at bo i vores land. Mange mennesker har været utrygge. Utrygge på vores fremtid.
- Derfor har det været naalakkersuisuts største interesse, at befolkningen ikke skal være utrygge omkring disse spørgsmål. Og det er netop grundlaget for, at vi nu er til at skrive under på en aftale, svarede Múte B. Egede under interviewet med KNR.
Herfra og videre
Først skal aftalen underskrives af Grønland, Danmark og USA. Dernæst starter en demokratisk proces, fortæller Múte B. Egede.
- Nu får vi aftaleudkastet til at blive underskrevet blandt parterne. Det er det første arbejde, der skal blive færdiggjort.
- Så tager man skridtet derfra. Der er nogle processer, når forskellige regeringer samarbejder, og aftaler bliver underskrevet, som blandt andet igangsættes i de respektive parlamenter.
- Så der er en masse ting, vi skal igennem nu.