Alternativt klimamøde bliver velbesøgt

Nok strømmer regringslederne til klimatopmøde i København til december. Men den alternative parallel-konference Klimaforum09 ser også ud til at blive stuvende fuld.
28. september 2009 07:28

Klimaforum09 finder sted i DGI byen i København og vil aktivt prøve at påvirke udfaldet af klimatopmødet gennem en global deklaration samt et katalog over løsningsforslag.

Knap 5.000 har allerede tilmeldt sig forummet, og man regner med op mod 10.000 daglige besøgende, når det går løs til december, skriver Sermitsiaq.gl.

Ideer til 150 workshops, 25 udstillinger, 8 teaterforestillinger samt en lang række film, koncerter og andre aktiviteter er allerede blevet sendt til klimaforum09 af NGO’er, kunstnere og organisationer fra alle kontinenter.

- Alene i går fik vi bekræftende tilbagemeldinger fra en amerikansk teatertrup og lederen af et stort netværk for oprindelige folk i Nordamerika, siger Niels Fastrup, presseansvarlig i Klimaforum09.