Danmarks bedste rejepiller skal findes

I morgen starter et Danmarksmesterskab i rejepilleri, som foregår i Nørreport Fiskehus på Frederiksborggade i København. Det er nu ikke en god grønlandsk reje, der skal pilles, men de små undermålere, såkaldte 'Gourmet-rejer', der fanges i farvandet mellem Hanstholm og Skagen.
apriilip 11-at 2008 12:25

Ideen om et mesterskab i rejepilleri, stemmer fra fiskehandlerne, der vil kæmpe for at rejer bliver en traditionel menu til Skt. Hans aften i Danmark.

- Ligesom vi spiser lam til påske og and og flæskesteg til jul, vil vi danske fiskehandlere gerne gøre rejen til danskernes foretrukne midsommer-spise, fortæller fiskehandler Morten Salemonsson til Politiken.

Så hvis der er en grønlandsk rejepillerske på ferie i Danmark, så gå til Nørreport Fiskehus i morgen, og giv de danske deltagere baghjul!

Vil du deltage i konkurrencen, møder du blot op. Ingen tilmelding er nødvendig. Finalen sker så selve Skt.Hans aften, den 23.juni.