Slædepatruljen fejrer 60 års jubilæum

Slædepatruljen SIRIUS fejrer i dag, den 18.august, 60 års jubilæum.
Allattoq Karsten Sommer
aggustip 18-at 2010 10:02

Da SIRIUS blev oprettet i 1950 var det i den kolde krigs tid med politiske spændinger mellem øst og vest, og Grønland, herunder specielt Nordøstgrønland, blev anset for at have en stor strategisk betydning.

Derfor oprettede forsvaret en militær enhed, hvis opgave var at afpatruljere kyststrækningen fra Illoqqotoormiut og op langs Nordøstgrønland.

I 1953 fik patruljen navnet SIRIUS efter den klareste stjerne i stjernebilledet Store Hund.

I dag, hvor den kolde krig er overstået, er SIRIUS´s primære opgave at håndhæve suveræniteten over området, ligesom SIRIUS har politimyndigheden inden for Nationalparken, på vegne af Politimesteren i Grønland.

Denne tjeneste indebærer bl.a. kontrol med ekspeditioner og overholdelse af fredningsbestemmelser.

SIRIUS patruljering foregår om efteråret og foråret med hundeslæde, årligt tilbagelægges ca. 19.000 km. I sommerperioden juli og august foregår patruljeringen med fly, kutter og til fods.

Den øgede fokus på arktiske egne har i dag medført at dagens 60-års jubilar har et øget samarbejde, specielt med det canadiske forsvar.