Kampe i TV og resultater

TV programoversigt og kampene

 

Tid Kamp Gruppe Resultat Point
         
16. juni Lørdag    
9:50 Cuba - Guatemala A X  

11:50

URUGUAY - Paraguay B 34 - 25 2-0

13:50

ARGENTINA - Peru A 48 - 8 2-0

15:50

BRASIL - Canada B 42 - 13 2-0

17:50

CHILE - Puerto Rico A 33 - 25 2-0
19:40 KNR-ip Studiamit      
20:00 Ammaanersiorneq /      
  Opening Ceremony      
20:30 KALAALLIT NUNAAT - Colombia B 35 - 24 2-0

 

       

17. juni Søndag

   
9:50 Peru - Cuba A X  
11:50 Canada - URUGUAY B 24 - 26 0-2
13:50 Puerto Rico - ARGENTINA A 18 - 42 0-2
15:50 Colombia - BRASIL B 22 - 42 0-2
17:50 Guatemala - CHILE A 14 - 39 0-2
19:30 KNR-ip Studianit      
20:00 Paraguay – KALAALLIT NUNAAT B 22 - 35 0-2
         

18. juni Mandag

   
9:50 Argentina - Cuba A X  
11:50 CANADA - Colombia B 25 - 24 2-0
13:50 PUERTO RICO - Guatemala A 32 - 21 2-0
15:50 BRASIL - Paraguay B 40 - 14 2-0
17:50 CHILE - Peru A 36 - 13 2-0
19:30 KNR-ip Studianit      
20:00 Uruguay - KALAALLIT NUNAAT B 29 - 31 0-2

 

       

20. juni Onsdag

   
9:50 ARGENTINA - Guatemala A 54 - 10 2-0
11:50 Paraguay - CANADA B 21 -25 0-2
13:50 Peru - PUERTO RICO A 25 - 30 0-2
15:50 URUGUAY - Colombia B 26 - 22 2-0
17:50 Cuba - Chile A X  
19:30 KNR-ip Studianit      
20:00 Kalaallit Nunaat – BRASIL B 26 - 36 0-2
         

21. juni Torsdag

   
9:50 GUATEMALA - Peru A 31 - 26 2-0
11:50 COLOMBIA - Paraguay B 24 - 22 2-0
13:50 Cuba - Puerto Rico A X  
15:50 BRASIL - Uruguay B 35 - 21 2-0
17:50 Chile - ARGENTINA A 18 - 24 0-2
19:30 KNR-ip Studianit      
20:00 KALAALLIT NUNAAT - Canada B 32 - 20 2-0

 

       

23. juni Lørdag KNOCKOUT

   
- Paraguay 11-plads    
11:50 Peru - COLOMBIA 9-plads 26 - 33  
13:50 Puerto Rico - CANADA 5-plads 26 - 30  
15:50 Guatemala - URUGUAY 5-plads 15 - 36  
17:50 Chile - BRASIL Semifinale 1 24 - 32  
19:45 ARGENTINA - Kalaallit Nunaat Semifinale 2 39 - 17  

 

       

24. juni Søndag FINALER

   
9:50 Puerto Rico - Guatemala 7-plads   32 - 20
11:50 Canada - Uruguay 5-plads   29 - 22
13:50 Kalaallit Nunaat - Chile BRONZEKAMP   36 - 39
15:50 Argentina - Brasil FINALE   29 - 24

 

ENDELIG STILLING  
1 Argentina Videre til VM 2019
2 Brasil Videre til VM 2019
3 Chile Videre til VM 2019
4 Kalaallit Nunaat  
5 Canada  
6 Uruguay  
7 Puerto Rico  
8 Guatemala  
9 Colombia  
10 Peru  
11 Paraguay  

 

 

Gruppe A     Gruppe B  
Chile  

Brasil

Argentina   Uruguay
Cuba   Greenland
Puerto Rico   Canada
Guatemala   Colombia
Peru   Paraguay

 

 

panam2018nuuk_logo.jpg

16. - 24. juni 2018

Vinder af
Pan American Championship
Nuuk 2018
 
Argentina

Sølv:
BRASIL    
Bronze:
CHILE    

 

Gense den spændende kamp mellem Grønland og Chile her

Vi har samlet alle kampene på KNR.gl/tv her:
Playliste: Pan American Championship Nuuk 2018

og på KNR YouTube playlisten her:
Pan American Championship Nuuk 2018

Se RESULTATER og tv-program her

Se kampene direkte på KNR her:
knr.gl/tv/live

Nyheder og meget andet: knr.gl/panam

 

STILLINGEN

 

GRUPPE A

POINT

KAMPE

ARGENTINA

8

4

CHILE

6

4

PUERTO RICO

4

4

GUATEMALA

2

4

PERU

0

4

CUBA DELTAGER IKKE

 

 

GRUPPE B

POINT

KAMPE

BRASIL

10

5

KALAALLIT 
NUNAAT

8

5

URUGUAY

6

5

CANADA

4

5

COLOMBIA

2

5

PARAGUAY

0

5

panam2018nuuk_logo.jpg

Nuuk er vært for De Panamerikanske Mesterskaber i håndbold 2018 afholdes i Nuuk 16. juni til 24. juni.

Se også den officielle side for Pan American Championship Nuuk 2018 her

Pan American Handball Federation official website and calendar

Wikipedia: 2018 Pan American Men's Handball Championship