Oscarnomineret instruktør holder premiere i Katuaq
Fra torsdag til lørdag i denne uge får filmen 'Velkommen på månen' verdenspremiere i Katuaq i Nuuk.
Det oplyser filmens instruktør, Aske Bang, i en pressemeddelelse.
Aske Bang var i 2016 nomineret til en Oscar for sin kortfilm Silent Nights.
Sympati for Grønland
Instruktøren fortæller, at han har valgt at holde verdenspremiere i Grønland for at udvise sympati med befolkningen i lyset af de amerikanske trusler om invasion.
- Jeg har valgt at holde verdenspremiere i Grønland for at vise min sympati for det grønlandske folk, som i lang tid har været truet af verdens mest magtfulde mand, siger Aske Bang
- Filmen er filmet på Møn som er en lille ø i Danmark, så nu er det fantastisk, at vi så skal have verdenspremiere på verdens største ø, siger Stanislav Sevcik
Filmen beskrives som en 'venskabskomedie' og har flere prominente navne med. Herunder er Mads Mikkelsen med som stemmeskuespiller, Peter Aalbæk Jensen og Sus Wilkins.
Også den nu afdøde Erik Clausen har en kort medvirken, som ifølge pressemeddelelsen siges at være hans sidste optræden på film.
Besøg i Nuuk
Aske Bang spiller selv en af hovedrollerne i filmen sammen med hans kollega Stanislav Sevcik.
De tager begge til Nuuk for at være til stede under premieren på filmen.
- Grønlænderne trænger til at slappe af og komme væk fra de mange trusler, landet har været udsat for. Vi kommer for at sprede glæde, grin og god stemning, skriver Aske Bang i pressemeddelelsen.
- Det her er ret specielt, for det har taget ti år at lave. Så den her dag har jeg ventet på siden starten af projektet, siger Aske Bang, da KNR snakker med de to herre lige efter de er landet i Nuuk-
- Jeg er flyvende over at være her, og jeg er så glad, siger Aske Bang som det sidste.
Som optakt har de lavet en videohilsen, der kan ses via dette link.